Askeri harekat gerçekleştirilirken AFAD sayesinde şöyle bir mesaj veriliyor. Türkiye’nin buradaki insanlara yardım için geldiğini, kimsesizlerin kimsesi olduğunu gösteriyor. Türkiye bir yeri “işgal” ettiyse böyle insani yardım ekipleriyle gelmez.

Fırat Kalkanı ve Afrin sonrasında “Harekat bitti mi?” dediler. Aslında harekatın şimdi insani bölümü başladı. Hayatın eski düzenine dönmesi için AFAD eliyle yardımlar yapılıyor. Burada akıl almaz büyük bir üs var. Fedakarca çalışan arkadaşlar var. Yüz binlerce kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli.

Küçük çocuklar ileride Türkiye’nin bu yardım paketlerini hatırlayacaklar.

SİVİL-ASKER ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YAPTI

Öyle iyi bir koordinasyon sağlandı ki. Sivil-asker çok önemli bir çalışma yaptı. Şimdi sivil bölümdeki arkadaşların çalışmaları yoğunlaştı. Yıllar içerisinde birlik olmamızı gerektiren bir çok olay cereyan etti. Bunlardan en sonuncusu 15 Temmuz hain darbe girişimi. El ele vererek neler yapabileceğimiz konusunda Fırat Kalkanı ve Afrin harekatında Türkiye çok önemli mesaj verdi.

AVRUPA’NIN YERİNE GETİRMEDİĞİ SÖZLER

Bakıldığında AB çeşitli zirvelerde hep “Türkiye’nin yanındayız “dedi. Ama ortada Türkiye’nin tuttuğu ve Avrupa’nın yerine getirmediği sözler var. Tabii ki ilişkilerin iyi olmasını isteriz. Ama ben olabildiğince akıldan ve bilimden yanayım. Bu Afrin harekatında yaşananlara bakıldığı zaman; insanın gerçekten bunları görmemesi için çok taraflı olması gerekiyor. Milli bir bakışla olduğu zaman bunun muhalefeti, hükümeti, iktidarı meselesi değil. Ortak payda milli duruşla ilgili bir durum var.

KIZILHAÇ’TAN SKANDAL AÇIKLAMA

Uluslararası yardım kuruluşları Kızılay ve Kızılhaç var. Yardımın siyaseti olur mu? Yardım uluslararası bir insanlık faaliyetidir. Burada AFAD ve Kızılay’ın insanlara nasıl yardım elini uzattıklarını görüyoruz. Türkiye’nin 3 milyon insana ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Ama Kızılhaç çok yeni bir açıklama yapmış. Demiş ki; “Türkiye Kızılayı’nın Suriye halkının gözünde itibarı kalmamıştır”… Bu açıklamaya baktığınız zaman. Bunun içindeki kötü niyeti görmemen için gerçekten kötü olman lazım.

ÜLKE İSİMSİZ KAHRAMANLARIN OMZUNDA AYAKTA DURUYOR

Bu ülke isimsiz kahramanların omzunda ayakta duruyor. Sivilinden askerine kadar. O kahramanların bir bölümü şu anda bizlerle birlikte ama daha binlercesi var. Bu çerçevede Afrin şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Yorumlar