Abidin Özşahin Türk rock müziği sanatçısıdır. 07 Temmuz 1977’de Adana’da doğdu. Türk müziği için rock tınıları ve deneysel çalışmalarıyla müziği bir yaşam biçimine getirmiş sanatçılardan biridir.

Meslekler: Şarkıcı, Söz Yazarı, Besteci, Müzisyen.
Çalgılar: Vokal, Gitar, Bağlama, Bateri, Cajon, Perküsyon, Piyano.
Tarz: Alternatif Rock, Pop Rock.

Çocukluğu

Öğrenim hayatına Ziya Gökalp ilköğretim okulunda başlayıp İstiklal Orta Okulundan mezun oldu. Müzikle olan ilk tanışmasıda burada gerçekleşti. Orta okul döneminde hemen hemen her gün vitrininden gözünü alamadığı bir müzik dükkanıdır aklını çelen. Vitrinin içinde yanan sönen neon ışıklar ve her çeşit müzik aleti onun büyülü dünyasıydı. Babasının bir karne hediyesi olarak aldığı çömlekten yapılmış bir vurmalı çalgıyla tüm macerası başladı.

Gençliği

Seyhan Çobanoğlu Ticaret Meslek Lisesinde öğrenimine devam ederken, kuzeninin bir gün eve elinde gitarla gelmesi onda yeni bir kapı açtı. 1992 yılında eline aldığı ödünç gitarla tamamen iç güdüsel ama amatörce şarkılar çalmaya başladı. Kendi kendine çalmayı öğrendiği gitarı Fikret Kızılok’u tanıdıktan sonra bir daha hiç elinden düşürmedi. Amatör olarak başladığı müzik yolculuğunda Abidin bu dönemi boyunca Fikret Kızılok, Yavuz Çetin, Jimi Hendrix dinledi.

Günden güne yaşam biçimi haline dönmeye başlayan müziğin ona kattığı cesaretle, liseden mezun olduğu 1994 yılında özel olarak Faik Kasapoğlu gözetimi altında dört yıl Gitar/Şan eğitimi aldı ve bu eğitimi başarı ile tamamladı. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini kazanmasına rağmen okulunu askıya alıp akademisyen Ruşen Utku Özkanoğlu gözetiminde iki sene ileri seviye gitar eğitimine devam etti. Yine bu dönemde eğitimini aldığı müzik merkezinde 7-16 yaş gurubuna gitar eğitmenliği yaptı. Konservatuvar sınavına hazırlanıp istediği okulu kazanamayınca vatani görevi için askere gitti.

Askerlik sonrası 2000 yılında Eskişehir’e yerleşti ve üniversiteyi bitirmeye karar verdi. Müzik yaşamına burada da devam eden Özşahin zamanla iktisat ve müzik arasında bir seçim yaparak müzik yaşamında ilerleyebilmek için okuduğu fakülteyi yarıda bıraktı ve Adana’ya geri döndü. Koyu bir Aşık Veysel, hayranı olan Abidin; Neşet Ertaş, Aşık Mahsuni ve daha bir çok halk ozanına olan ilgisinden dolayı 2002 yılında Türk Halk Müziği sanatçısı Abdurrahman Yağdıran’ dan usul ve makam dersleri aldı. Bir yandan da yazdığı şarkılara hazırladığı demoları plak şirketlerine yollasa da hiç bir sonuç alamadı. Zorlu bir yol olan müzik dünyasına girmek için kendisini tanıtacak platformlar aradı. Ta ki televizyonda tanıtımlarını gördüğü ses yarışmasına kadar. 2003 yılında İstanbul’a yerleşen Abidin “Pop Star Türkiye” ses yarışmasına katıldı. 5000 kişi arasından il on iki’ye kalan Abidin 13 hafta boyunca canlı yayında şarkı söyleyerek, sergilediği performansıyla ve halk oylamasıyla yarışmanın birincisi oldu. Böylelikle Türkiye’nin ilk tescilli Pop Star ünvanını kazandı. Bu birincilikle Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti Boston şehrinde Berkley College of Music’de eğitim hakkı elde etti.

İlk Solo Albüm

Katıldığı ve birincilik kazandığı yarışma ile hem müzik sektöründe, hemde halk nazarında sevilen ve tanınan bir müzisyen olan Abidin, 2004 yılında Doğan Müzik Company (DMC) etiketiyle “Aşktan Yana” isimli ilk solo albümünü piyasaya çıkardı. Aysel Gürel, Fuat Güner, Yıldız Tilbe, Çelik, Ersel Serdarlı, Mustafa Ceceli ve İskender Paydaş gibi bir çok ünlü besteci, söz yazarı ve aranjör sanatçı ile çalışan Abidin; günümüz alternatif pop ve pop rock ezgilerini de içinde barındıran “Aşktan Yana” albümünde; Kanun, ud, klarnet, tambur gibi Türk müziği enstrümanları eşliğinde rock tavrını da içinde barındırmış ve bir çok rock grubuna esin kaynağı yaratmıştır. 400.000 satış rakamına ulaşan Abidin, bu albümle yurt içinde, yurt dışında sayısız turneler düzenledi. Bu albümün ilk video klibini, yönetmenliğini Süleyman Yükselin yaptığı “Boşuna” şarkısına çekti. İkinci video klip çalışması da yönetmenliğini Bülent İşbilenin yaptığı “Zırzır” şarkısı oldu. Bu iki şarkıyla müzik listelerinde aylarca birinci sırada kaldı. Başarı başarıyı kovalarken 31. Altın Kelebek Özel Jüri ödülüne layık görüldü. 2004 yılında kanal D ekranlarında yayınlanan “Omuz Omuza” dizisinde yardımcı oyuncu oldu. 2005 yılında Star Tv ekranlarında yayınlanan “Tatil Aşkları” dizisinde konuk oyuncu oldu. 11. Kral Tv Müzik Ödüllerinde En iyi çıkış yapan erkek adayı oldu.

Yine 2005 senesi içinde yönetmenliğini Kamil Aydın’ın yaptığı “İki Satır” şarkısına, 2006 yılı başlarında da Mustafa Mayadağ Yönetmenliğinde “Penceremde Yağmurlar” şarkısı kliplendirildi. Müzikle devam eden yolculuğunun yanı sıra oyunculuk ve diksiyon eğitimi alan Abidin; hızla gelen şöhretin kalıcı olmayacağını, kalıcılığın yavaş adımlarla ilerlemek ve kendi müziğini keşfederek elde edileceğini, sanatçının şarkılarını deterjan gibi pazarlamanın kısa vadede ün şöhret ve para kazandıracağını o şarkılarında insanlarda sadece placebo etkisi yaratacağını söyleyerek aktif müzik yaşantısına ara vererek kendisini geriye çekme kararı aldı.

Bu dönemini kendi ekibini kurmak ve işin mutfağına girmek olarak değerlendiren Özşahin 2007 yılında “Atp Prodüksiyon” adıyla kendi firmasını kurdu. Aldığı oyunculuk eğitimini değerlendirmek için 2008 yılında Atv ekranlarında yayınlanan “Kayıp Prenses” dizisinde yardımcı oyuncu, 2009 yılında TRT ekranlarında yayınlanan “Kırmızı ışık” dizisinde başrol oynadı. Yine bu yıl içinde kendi yazdığı “Ben Hiç Pop Star Olmadım ki” adında anı biyografi kitabını yayımladı. Yurt içi ve yurt dışı konserleri ara ara devam ederken

2010 yılında kendi yazdığı söz ve bestelerinden oluşan albüm şarkılarını kaydetmek için stüdyoya girdi.

İkinci Solo Albüm

2013’te 9 senelik bir aradan sonra kendi firması “Atp Prodüksiyon” bünyesinde gerçekleştirdiği, Prodüktörlüğünü Çağlar Türkmen’in, Yapımcılığını Bülent Seyhan’ın yaptığı “Duy Beni” albümünü Seyhan müzik etiketiyle piyasaya çıkardı. Tamamı kendi söz ve bestelerinden oluşan bu albümde de Metin Türkcan, İskender Paydaş, Tuna Velibaşoğlu, Okan Özen, Serter Karadeniz gibi ünlü simalarla çalıştı. Yurt dışında birçok ünlü grubun yaptığı gibi hücum kanal kayıt tekniğiyle, yani o an tüm orkestra şarkıları çalarken yapılmış kayıt tekniği ile hazırlanmış, şarkıların böyle daha sıcak ve samimi olacağına inanmışlardır. Türk müziği içinde rock tınılarının yer aldığı bu çalışmasında unutulmaya yüz tutan “Yaylı Tambur” sesini Fas ve Cezayir kökenli müzik aleti “Bendir” eşliğinde “Değer misin?” şarkısında yer vererek ticari yaklaşımın dışında revaçta olan enstrumanlara tercih etmiş kendince farkındalık yaratmaya çalışmıştır. Bu albümün ilk video müzik çalışması, Prodüksiyonu Seyhan Müziğe ait, yönetmenliğini Cumali Çöp’ün yaptığı “Aman Aman” şarkısına yapıldı. 2013 Kasım ayında da kendi firması olan Atp Prodüksiyon tarafından gerçekleştirilen yönetmenliği Erkin Şahin tarafından yapılan, Senaryosu Abidin Özşahin ve Erkin Şahine ait olan “Duy Beni” şarkısının video klibini yayınladı.

Bir yanıt yazın