Bugün Tükiye’nin protokolü, önemli isimleri Sivas’ta… Bu kongrenin 100.yılı Türkiye’nin yakın askeri ve siyasi tarihinde çok büyük bir virajdı bizim için çok belirleyici bir gündür Sivas kongresi. Ardından gelen süreçlerin bunun tetikleyicisiydi ve bu açıdan bakıldığında bugüne özel inşallah bugün Sivas’ta Türkiye’nin milli birlik ve beraberliği ve önemine dair atıflar yapılır siyasi kavgalara en azından bu kongrenin 100.yılı oyuncak yapılmaz ama umudum çok düşük açıkçası nasıl Dünya Kadınlar Günü’nde bir kavga meselesi oluyor, 23 Nisan’da kavga ediliyor 19 Mayıs’ta… Belki hani tarihe, şehitlerimize, gazilerimize ve Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına saygı çerçevesinde belki bugün bir günlük bir şey yapılabilir. Yanılacağımı tahmin ediyorum ama..

DİYARBAKIR’DAKİ HDP EYLEMLERİ

Diyarbakır’daki 4 annenin, 5 annenin PKK terör örgütünün ve Kandil’in, HDP üzerindeki baskısını yenebileceği ve HDP’yi yepyeni bir sürece sokabileceği bir dönemle karşılaşabiliriz. Şu an HDP İl Başkanlığı’na gelip annelerin oğulları için feryatlarını duyuyoruz ama önümüzdeki dönemde bu birinci haberlerde uzun uzun işlenecek çok derin çok anlamlı bir konu haline gelecektir. 4 annenin, 5 annenin koca terör örgütünü HDP’nin önünde yenebileceği ve böylelikle sivil inisiyatifin neler başarabileceğine dair bir başarı öyküsünü görebiliriz. Çok büyük bir aşama olacaktır çünkü önümüzdeki dönemde bölge halkında çok yakınlarımdan biri geçenlerde Diyarbakır’a gitti. Diyarbakır aslında önü açılsa gerçekten bu bölgenin gözbebeği olur ben bölgenin Türkiye anlamında söylemiyorum bunu genel Ortadoğu anlamında söylüyorum. O müthiş potansiyeli, bu kadar yediği ağır darbelere rağmen hala ayakta tutuyor ve Diyarbakırlılar bırakmıyor işin ucunu ve bir süre sonra şunu görmeye başlıyorlar.

Diyarbakır, bu zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışan bir şehir hikayesi yazmaya çalışıyor ve işsizlikler de dahil olmak üzere burdaki sorunun halledilmesi adına terör aşılırsa bu çocuklara iş de bulunur, buraya yatırım da yapılır, bunun önü de açılır. Bir çok şey de olabilir. Eksiklikler vardır, hatalar vardır demokratik anlamda, ekonomik anlamda, sosyolojik anlamda ama en azından iyi bir şeylere başlangıç için bu 4 annenin, 5 annenin, annelerin sayısı artar mı bilmiyorum ama bu feryatlarının koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü açabilecek anlamda çok anlamlı olduğunu kanaatindeyim.

EKREM İMAMOĞLU’NUN BATMAN ZİYARETİ

Türkiye’de Ekrem Bey’in son ikinci tur seçimlerde tekrar İstanbul Belediye Başkanlığı’na seçilmesi büyük bir zaferdir. Algıda Ekrem İmamoğlu’nu çok farklı bir yere oturttu artık. Diğer başkanlar da CHP’den bu tür bir gezi yapabilirlerdi onlar da haber olurdu ama İmamoğlu’nun artık yaptığı her şey, söylediği her söz algıda farklı bir yerde oturuyor çünkü Ekrem İmamoğlu acaba bundan sonraki seçimlerde farklı bir pozisyon için yürüyecek mi, Ekrem İmamoğlu’nun bu parlayan yıldızı bu şekilde devam edecek mi?

Hem karşı tarafın yani AK Parti iktidarının birinci derecede hedef noktasına oturmasını getiriyor algıda ne yaparsa yapsın. Attığı her adımda söylediği her sözde bu şekilde algılanacaktır. CHP ve Ekrem İmamoğlu diye bir algı hissediliyor bazen haberlerde, analizlerde ayrı ayrı değerlendirmeler yapılıyor. Ekrem İmamoğlu’nun kulvarıyla CHP aynı kulvarda ama
İmamoğlu’na ayrı bir şerit, hat oluşmuş durumda algı anlamında. O açıdan bundan sonraki tartışmaların merkezinde hep Ekrem İmamoğlu olacak çünkü Türkiye’de başkanlık seçimleri diye bir olgu olduğu sürece, onla ilgili bu algıda devam ettiği sürece onu bu açıdan da siyasi olarak ben böyle görüyorum çünkü bilinçaltındaki yorumlarda, konuşmalarda bunu hissedebiliyorum.

Yorumlar