Bu harekat 5 ila 6 ay arası bir süreç içinde planlanmıştı. Herhangi bir gün plan dışında hareket edilmedi. Adım adım da uygulandı. Ancak şüphesiz ki daha önce Fırat Kalanı Harekatı’nın tamamlayıcısı olarak görülmesi gerekir Zeytin Dalı Harekatı’nın da…

OPERASYON DÜN GECE BAŞLADI

Afrin şehir merkezine dün gece aslında 01.00 gibi, hava kuvvetlerinin de desteğiyle son süpürme harekatı icra edildi. 08.30’da da kritik noktalar tutuldu binalara da Türk bayrağı asılmış oldu.

Afrin büyük bir yer, yüz binlerce nüfustan bahsediyoruz 4’te biri bile göç etse, hala hatırı sayılır bir nüfus var şehirde.

PKK/YPG’NİN ÇÖKÜŞÜ CİNDERES’TE BAŞLADI

Terörist grupların kaçması çok muhtemeldir, Cinderes’teki başarı onları psikolojik tahribata sürükledi. Ağır kayıplar vereceklerini anlayınca kaçtılar…

Bu aslında bir savaş değil bu kapsamlı bir dış güvenlik harekatı.

Bugün sabahtan beri Afrin şehir merkezinde ve mahallerinde radyolardan ve ilgili her araçtan Kürtçe ve Arapça Afrin halkına duyurular yapılıyor. Bunun bir teröristlerden bölgeyi temizleme harekatı olduğu, her tür ihtiyaçlarının karşılanacağına dair mesajlar veriliyor.

Türkiye’nin Afrin halkı için orada olduğu belirtiliyor ve bu çok önemli, hayatın normale döneceği vurgulanıyor.

SİVİL-ASKER UYUMU HAREKATIN ERKEN BİTİRİLMESİNDE ETKİLİ OLDU

Muazzam bir başarıdır bu harekat süresi ve başarısı.

Oradaki kanaat önderlerine harekatın neden yapıldığının anlatılması da belirleyici rol oynadı, sivil-asker iş birliğinin muazzam şekilde yürümesi de beklenenden kısa sürede bitirilmesini beraberinde getirdi.

TUZAKLAR OLABİLİR

Bölgede tuzaklar çeşitli pusular olabilir bunlara karşı dikkatli oluyor ağır hareket ediliyor.

Bölge halkının bu harekatta TSK-ÖSO’nun yanında olduğunun altını çizmek lazım. Bu sosyolojik temelin altı çizilmemiş olsa farklı durumlarla karşılaşılabilirdi.

Genel anlamda çok başarılı bir harekat gerçekleştirildiği görülüyor.

Yorumlar