İlk zamanlarda haritada küçük küçük yeşil alanlar vardı. O zamandan bu yana büyük bir aşama kaydedildi. Şüphesiz harekatın amacı kısa sürede değil güvenli şekilde orayı ele geçirmek. Cinderes ve Raco’da yavaş, yavaş yeşillenme yani TSK ve ÖSO’nun hakimiyeti artıyor. Cinderes ve Raco’dan sonra Afrin merkezinin daha kolay olacağını söyleyebiliriz. Çünkü bunun öncelikle terör örgütünde psikolojik çöküntüsü olacaktır. Taktik ve stratejik sonlandırma açısından da önemli bir aşama. Afrin’e Raco ve Cinderes’ten giden yollar var, ana damarlar kesilmiş durumda. Oralar artık tamamen izole ediliyor.

CİNDERES KUŞATMASI NEREDEYSE TAMAMLANDI

‘Raco cuma günü konuştuğumuz gibi halledildi, bir kaç gün içerisinde Cinderes’i de duyacağız. Bölgedeki isimlerle de konuştum. Şu anda Cinderes kuşatması var. Kuşatma neredeyse tamamen tamamlanmak üzere. Yani Cinderes de Türkiye’nin kontrolüne girecek. Sonrasında da Afrin’e doğru yürüyüş başlayacak.

AFRİN’İN ARDINDAN İDLİB VE MÜNBİÇ VAR

Ben artık süre dillendirmiyorum. Çünkü Türkiye Afrin’i alınca iş bitmeyecek. Buranın hemen altında İdlib ve daha sonra gündemdeki Münbiç var. Buralarda harekatlar devamlılık sağlayacak. Bundan sonraki ayaklar için sürekli hazırlıklar yapılıyor.

REJİM GÜÇLERİYLE KARŞI KARŞIYA GELEBİLİRİZ

”Sadece Türkiye’nin burada savaştığı PYD/YPG/PKK terör ekseni değil, bundan bir süre sonra rejim güçleriyle sınır olup karşı karşıya gelmek söz konusu olacak. Zaten Esed’in milisleri bölgeye göndermesi, PYD/YPG ile yapılan görüşmeleri de bunun göstergesi.”

TÜRKİYE ATTIĞI HER ADIMLA İRAN’I GERİYE ATIYOR

Bu arada İran yavaş, yavaş ses tonunu arttırıyor. Türkiye bu harekatta ne kadar ilerlerse karşısındaki çatışma rezistansı da artmakla birlikte, uluslararası baskı da giderek artıyor. Suriye İran için önemli bir kırılma noktası. Türkiye attığı her adımda onları geriye atıyor.

Türkiye bundan sonra asıl kritik noktalara geliyor. Cinderes’te de Raco’da olduğu gibi sokak sokak istihbaratlar toplanıyor. Rusya ile ilgili hava sahası problemi yaşandığında Türkiye’nin İHA’larının da girmesinde sıkıntı çıkmıştı. O dönem bir kısım Esed yanlısı milisin, bazı güçlerin Afrin’e doğru kaydırıldığı iddia ediliyor. Türkiye şu anda bunları da araştırıyor.

8 ASKERİMİZİN ŞEHİT OLDUĞU ÇATIŞMA

Bölgeye 28 ülkeden profesyonel eğitilmiş teröristlerin geldiği de biliniyor.Geçtiğimiz gün şehitlerimizin de olduğu o çatışma çok önceden planlanmış bir saldırı. Profesyonel işi bir durum söz konusu. Hatta o günkü meteorolojik durumun masaya yatırıldığı, birliklerin nerede güçlü nerede zayıf olabileceğinin hava istihbarat unsurlarıyla kendilerine verildiği şüphesi bile var.

TİM KOMUTANI YARALI ASKERLERİNİ SIRTINDA TAŞIDI

8 şehit verdiğimiz o acı günde bir tim komutanı yaralı askerlerini teker teker sırtında taşıyarak getirmiş. Çatışmanın ortasında getirmiş. Helikopter pilotları da o gün çok kritik rol oynadılar. Helikopterler isabet almasına rağmen iniyorlar ve yeni mühimmatlı helikopteri alarak yeniden kalkıyorlar. Bu psikoloji kepçe operatöründe de var, kamyon şoföründe de var. Herkeste var.

Yorumlar