Şu anda para için toprağına hainlik yapanlar,

Toprağını kaybettiğinde paranın ne kadar değersiz olduğunu öğrenecektir.

Trump, ABD ve İsrail’in çıkarları doğrultusunda  Ortadoğu’yu şekillendirmeye çok hızlı bir şekilde devam ediyor.

Bunu yaparken de  bir taraftan o ülkede satın aldıkları gruplar ve kişilerle Halk hareketlerini iç dinamik olarak kullanırlar. Diğer taraftan kıskacına aldığı hanedanlıklarına dokunmayacağına dair söz verdiği  Mısır, Suudi Arabistan ve BAE ülkelerinin de her koşulda desteğini almaktadır. Finans kaynağı olarak da bu ülkeleri kullanmaktadır. Bir gün aynı durumun kendi ülkelerine geleceğini bildikleri halde bu oyuna geliyor sadece o anlık Ülkelerini değil de kendilerini düşündükleri içindir.

Tabi her zaman orta doğuda kaos olması için gizli destekçileri AB ülkelerini unutmamak gerekir.

En yakın örnek, İnsan haklarından, özgürlüklerden,  demokrasiden bahseden   ABD ,AB,  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkcı’nın  vahşi cinayetinde takındıkları tavrı unutmamak lazım. Yapan ve yaptıranlar bu kadar belliyken.

İnsan hakları, özgürlük, demokrasiden bahsederek müdahale ettiği ülkeler bizim sınırımızda bizim gözlerimiz önünde gerçekleşti / gerçekleşiyor.

Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Tunus, Mısır, Yemen, Sudan da  yaşananları ve şu andaki durumlarını gözlerimizin önüne getirmemiz gerekiyor.

Örnek: Doksanlı yıllarda Afganistan’da Suudi, BAE,  Pakistan, CIA istihbarat örgütleri tarafından kurulan ve kullanılan, iktidar yapılan Taliban, Kaide lideri Bin Ladin’in 11 Eylül saldırısını gerçekleştirmesiyle Amerika Afganistan’ı işgal etti.

Orta doğuda kendi elleri ile kurdukları terör örgütlerini, Finanse ettikleri terör örgütlerini bahane ederek ya terörü temizlemek veya demokrasi getirmek adı altında işgal ediyorlar veya istikrarsızlık yaratarak kenara çekilip seyrediyorlar.

Her ülkeyi çok iyi inceleyip araştırıp en hassas en zayıf noktalarını tespit edip o ülkenin damarlarına o noktadan akıyorlar. Ortadoğu’da herkesin bildiği zayıf noktalar din, dil, ırk, mezhep, yoksulluk, cahillik.   

Şu anda orta doğuda İsrail ve ABD çıkarlarına engel görünen iki ülke var.

Türkiye, Iran.

Iran ve Türkiye içinde en zayıf halkaları kullanarak, dünyada da görsel ve yazılı basını kullanarak özellikle son günlerde algı operasyonlarına hız vermişlerdir. Aynı zamanda bu ülkelerin bağlantılarının olduğu ülkelerde de kargaşa çıkararak kendi içlerine kapanmasını sağlamaya çalışmaktadırlar.

Sudan’daki darbe aynı zamanda Cin, Katar ve Türkiye’ye karşı yapılmıştır. Sudan Afrika’da stratejik bir öneme sahip. Kıtada küresel güçler arasında yaşanmakta olan güç mücadelesinde kritik bir ülke konumunda. Aynı zamanda  Çin, Sudan’daki en büyük yatırımcı ve ülkenin en büyük ticaret ortağı konumunda.

Türkiye ile yapılan çok önemli anlaşmaların iptali ve Türkiye’yi kendi içine çekilmesi elde ettiği başarılı girişimleri yatırımları engellemek içindir.

Sudan’da Provokatörler önce  Atbara ve Port sudan kentlerinde hayat pahalılığına karşı başlattıkları protestoları daha sonra bir adım ileri taşıyarak iktidar partisi binalarını ve kamu binalarını tahrip etmeye başladılar. Tahrip esnasında çıkan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetti yüzlercesi yaralandı.  

ABD rahatsızdı. Sudan’ın Çin, Katar, Türkiye ile bu kadar yakınlaşmasına ve aynı zamanda Ortadoğu’da Türkiye’yi sıkıştırmaktır amacı.

Sudan’daki bu darbeden sonra Libya ve Cezayir’de yaşanan hareketliklerde hiç tesadüf değildir.

Planlar adım adım ilerlemektedir.

Türk halkı çok iyi düşünerek adım atmalıdır.  

Hiç düşündünüz mü?  ABD’liler, Avrupalılar neden twitlerini Türkçe  atıyorlar? Ve o twitlerde neler yazıyorlar?

Sudan ucuz insanlar var içimizde hepimizin dikkatli olması gerekiyor.. Toprağımızın kıymetini bilelim…

Yorumlar