DÜNYANIN DENGELERİ İLE OYNAR

Soğuk rüzgarlar son gelişmelerle dünyanın dengelerini de değiştirebilecek tam bir gerginliğe döndü.

Rusya’nın, Hillary Clinton’ın başkanlık sistemini kaybetmesi için ABD’de sistemleri mailleri hackleyerek siber saldırılar düzenlediğini iddia eden Washington yönetimi bugün o beklenen adımını attı.

PERSONA NON GRATA

Rusya’nın Maryland ve New York’taki diplomatik temsilciliklerin, istihbarat amacıyla kullanıldıkları iddiasıyla kapatıldığı açıklandı. Ayrıca, Washington ve San Francisco’daki tam 35 Rus diplomatın önümüzdeki 72 saatte ‘istenmeyen adam’ (persona non grata) sıfatı ile ülkeden ayrılması istendi.

Bazı üst düzey Rus yetkililer de yaptırım listesine dahil edildi. Hatta daha yeni sert adımların da gelmesi bekleniyor.

RUSLAR MİSİLLEME YAPAR

Şüphesiz Rusların da bu uygulamalara misillemesi mütekabiliyet anlamında ağır olacaktır.

GÖZLER TRUMP’TA

Tabii ki, burada Rusya’nın destek verdiği iddia edilen Donald Trump devreye nasıl girecek o da merak konusu. Çünkü, Obama yönetimi bu çıkışları ile aslında Trump’a da savaş açmış durumda. Hatta seçimlerin şaibeli ve neredeyse kabul edilemez olduğu imasında bile bulunuyor bu kararları ile.

Tabii bu arada, her ne kadar ABD yönetimi bu kararları alsa da 20 Ocak’ta Trump göreve geldiğinde bu sert kararlar ne kadar efektif kalacak bilinmiyor.

Malum, Trump geçenlerde İsrail’i BM’de yerleşimcilerle ilgili veto eden ABD yönetimine çıkışıp İsrail’e ‘Sık dişini ben geliyorum’ mesajı vermişti. Ya bunu yapar ya da o da Rusya ile gerginliğe devam eder. Ama bu 2’ncisi ilk aşamada zayıf ihtimal.

Çünkü yeni muhtemel Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, eski enerji petrol şirketindeki yöneticiliği nedeni ile Rusya’ya çok yakın.

DAHA ZAMAN VAR

Sonuçta öyle de böyle de daha 20 Ocak’a çok gün var ve bu iş daha çok su götürür. ABD Rusya krizi karşılıklı olarak tırmanır o güne dek.

İşte bu noktada kriz farklı coğrafyalardaki güç çekişmelerine de sıçrayabilir. Bir süre sonra, Türkiye de iki süper güç arasında kalabilir.

TÜRKİYE NEREDE DURACAK

Son dönemde Türk Rus ilişkileri yakınlaşma ile birlikte ilginç bir hal aldı. Rus Elçinin Ankara’da suikaste kurban gitmesinin sonrasında bazı kaynaklar Rusya’nın bir süre sonra bunu FETÖ üzerinden Amerika’ya ihale edeceğini bile iddia ediyor. Hatta Türkiye’yi karıştıran gücün açıkça ABD olduğu iddiasında bulunacağını söyleyenler de var.

Dolayısıyla da Türkiye yine bu iddialar savaşının ortasında kalabilir. ABD ile PYD’ye silah vermesi nedeni ile karşı karşıya gelen Ankara batılı müttefiki Amerika mı yoksa Suriye, Şangay Beşlisi dahil bir çok yeni konuda işbirliği yollarına giden Rusya arasında nerede duracak bu merak konusu.

Rusya, Amerika aleyhine bir şey isterse ya da tam tersi ABD isterse ne yapacağız, bunları düşünme zamanı.

İbre Rusya’dan yana. Ama bu diğer dengeleri de gözardı etmeden bugünden yarına ne olacağı tam belli olmaz.

Trump’ı bekleyelim ama bu arada da ‘bekle gör’ politikasından ileri gitmeyelim.

Önemli olan bizim milli menfaatlerimiz.

Yorumlar