Şarkı söylemeye çocuk yaşlarından itibaren başlayan Pelin Yılmaz, profesyonel sahne hayatına 1997 yılında, dönemin ve canlı müzik sektörünün en önemli mekanlarından olan, Kapkara Bar’da solistlik yaparak başladı. 2000 yılından itibaren; Türkiye’de kurulmuş ilk ve en önemli orkestralardan biri olan Topkapı Orkestrası ile çalışmaya başlayan Pelin Yılmaz, bu birliktelik devam ederken bağımsız olarak, Türkiye genelinde bir çok seçkin mekanda bar programları yaptı.

2008 – 2012 yılları arasında, usta müzik adamı İskender Paydaş’la çalışarak, profesyonel şarkıcılık kariyerine ‘stüdyo vokalliği’ni de ekledi; radyo ve reklam jingle’ları, albüm vokalleri, dizi müzikleri, okuma koçluğu… gibi çeşitli proje ve performanslarda birlikte çalıştılar.

İskender Paydaş’la yıllar süren bu birliktelikten çıkan ilk proje; Fox Tv’de 4 sezon yayınlanan “Lale Devri” adlı dizinin jenerik müziği oldu. Pelin Yılmaz’ın, dizinin jeneriğinde kullanılan vokalleri, hem yerel hem de uluslararası bir izleyici kitlesi tarafından beğeni topladı. Ardından, 2011’de vizyona giren ve müziklerini İskender Paydaş’ın yaptığı “Kolpaçino – 2 (Bomba)” filminde, soundtrack şarkı olarak “Arapsaçı”nı seslendirdi.

İskender Paydaş’ın 2011 Ekim ayında yayımlanan “Zamansız Şarkılar” proje albümünde; Teoman, Mirkelam, Kenan Doğulu, Atiye, Özgün..gibi isimlerle birlikte yer alarak, aynı projede “Arapsaçı” adlı eseri seslendiren Pelin Yılmaz, bu proje ile daha çok dinleyiciye ulaştı. Projeyi takip eden 2012 yılı boyunca; çeşitli tv ve radyo programlarına İskender Paydaş’la beraber konuk olarak, aynı zamanda projenin performans solistliğini de yaptı.

Ağustos 2013’te Müslüm Gürses anısına yayımlanan tribute albüm “Baba Şarkılar” projesinde “Bir Kadeh Daha Ver” adlı eseri başarıyla yorumlayan Pelin Yılmaz, arabesk müzik sevenlerin de beğenisini topladı.

Pelin Yılmaz’ın 2011 yılında çalışmalarına başladığı “Bende Ne Varsa” adlı 8 şarkılık “pop” tarzındaki ilk albüm projesi, Şubat 2014’te Arpej Yapım etiketiyle müzikseverlerle buluştu. “Aşk” kavramının bir kadın üzerindeki etkilerini anlatan albüm, Pelin Yılmaz’ın güçlü yorumuyla bütünleşerek kulaklarımızda enfes bir tat bırakıyor…

Yorumlar