24 Kasım 2015, Türkiye tarihinin en unutulmaz olaylarından birinin yaşandığı gün olarak kayda geçti.

Türk jetleri, hava sahamızı ihlal ettiği gerekçesi ile bir Rus savaş uçağını düşürdü. Yakın dünya tarihinde NATO genelinde bile eşi olmayan olayın ardından Ankara-Moskova hattında tehlikeli bir kriz patlak verdi.

DÜNYA GERİLDİ

Dünya “Acaba karşılıklı olarak tekrar eller tetiğe gider mi?” diye gergin bir bekleyişe girerken, Rusya-Türkiye arasında ekonomik ve siyasi restleşmeler giderek tırmandı. Ta ki; geçen Haziran ayında Ankara, Moskova’dan bu konuda özür dileyene kadar.

PUTİN TAM İNANMIŞTI Kİ

Hatta, en son Rusya lideri Vladimir Putin’in açıklamaları ile de iş artık neredeyse kapanmıştı.

Putin, Aralık sonunda aynen şunları söylemişti:

“Açık konuşmak gerekirse, uçağımızın Türk liderliğinin emri olmadan, Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermek isteyen insanlar tarafından düşürüldüğü tezine şüpheyle bakıyordum. Fakat büyükelçimize bir polis tarafından düzenlenen saldırı ardından fikrimi değiştirmeye başlıyorum.”

PİLOT FETÖ’CÜYDÜ

Özetle son durumda, 15 Temmuz’dan bu yana, o gün uçağı düşüren pilotun FETÖ’cü olduğu düşüncesi seslendirilmişti.

PİLOTUN KARIŞIK DURUMU

Hatta, pilotun 15 Temmuz sonrasında gözaltına alındığı hatta tutuklandığı ve savcılığın geniş kapsamlı bir soruşturma başlattığı haberleri bile çıkmıştı.

CUMHURBAŞKANI DA ŞÜPHELİYDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da pilotla ilgili şüphesini yabancı bir kanala verdiği röportajda hissetirmişti ve şöyle konuşmuştu: “Şüphe var ki uçağı düşüren 2 pilot gözaltında. Rus uçağını düşüren pilotları Pensilvanya ile alakası olabilir. Bunlardan her şey beklenir.”

DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMASI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Ancak bu süreç dün eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gündeme bomba gibi düşen açıklaması ile bir anda karıştı.

PİLOT TEMİZ, AKAR SÖYLEDİ

Davutoğlu Meclis Darbe Araştırma Komisyonu’na açıklamasında pilotun FETÖ’cü olmadığını söyledi. Bu bilginin de bizzat kendisine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından iletildiğini açıkladı.

İŞTE BURADA DURALIM

İşte şimdi burada duralım. Duralım ki bu alçak 15 Temmuz darbesi gazisi yüce milletin hafızasını sürekli analizler ve sorularla tazeliyelim.
Ne olmuştu?

EMRİ VERDİ Mİ, VERMEDİ Mİ TARTIŞMASI

24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesinin bir gün sonrasında, Meclis grup toplantısında Davutoğlu, “Silahlı kuvvetlerimize gerekli talimatlar bizzat tarafımca verilmiştir” demişti.

Ancak 27 Temmuz’da bir TV kanalındaki röportajda daha önce vurma emrini ‘bizzat’ verdiği sözünü kullanan Davutoğlu bu kez şunları söylemişti;
”Düşünün ki 17-14 saniye süren bir hava sahası ihlalinde, Başbakanın o spesifik olay için emri vermesi mümkün mü?”…
Eski Başbakan aslında kendisinin daha önce verdiği genel talimatları kastettiğini iddia etti.

DAVUTOĞLU: PİLOT FETÖCÜ DEĞİL

Ve dün de dediğimiz gibi çok ciddi bir iddiada bulundu.
Pilot FETÖ’cü değil!
Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz TBMM Araştırma Komisyonu’na 71 sayfalık bilgi verdi. Davutoğlu, uçağı düşüren pilotun FETÖ üyesi olmadığının belirlendiğini şöyle söyledi:
“Bu olayda uçağı düşüren pilotun FETÖ/PDY ile irtibatlı olup olmadığı hususuna gelince…TSK mensubunun örgüt bağlantısı varsa tetkik edilmesi gerektiğini söyledim. Genelkurmay Başkanımız daha sonraki görüşmemizde pilotun geçmişini ve ilişkilerini araştırdıklarını ve somut bir irtibat tespit edilemediğini bildirmiştir.”

GARİP GÜNLER

Öyle garip günler yaşıyoruz ki; millet karşısındakinin söylediği hoşuna gitmedi mi ‘şucu, bucusun’ diye yapıştırıveriyor.
Saygı yok, liyakat yok. Okumak dinlemek yok. Habercilik böyle günlerde lazım. Aslında medya olarak herkes sadece bir gün tarafsız olsa şu 15 Temmuz darbe ihanetini çözeceğiz. İlla taraf tutmak isteyenler bugünlerde Türkiye’nin tarafını tutabilir.

YILMAK YOK; VATANA İHANETİN AFFI OLMAZ

Ama bizim 15 Temmuz alçaklığını FETÖ dahil tüm yapanları bulmak için her işin üzerine ciddiyetle gitmemiz ve sormamız gerekiyor. Her şeyin affı olur ama vatana, millete ihanetin affı olmaz.

ORTADA DURAN SORULAR

Bu noktadan hareketle şimdi şu soruları soralım;

1- Davutoğlu’nun dediği gibi Rus uçağını düşüren pilot FETÖ’cü değilse gerçekten darbeden sonra tutuklandı mı? Şimdi nerede?
2- Bu ülkenin savcısı uçak düşürülmesinde FETÖ bağlantısı soruşturmasını derinleştiriyor diye haberler çıkmıştı. O zaman bu soruşturma, Başbakan’a Genelkurmay Başkanı ‘Pilot FETÖ’cü değil’ dediyse, neden açıldı? Acaba pilot değil de, arada emir komutada başka şüpheliler mi var?
3- Cumhurbaşkanı olayda FETÖ şüphesini seslendirdi. Peki, pilot FETÖ’cü değilse, bu aksi yönde bilgiyi devletin tepesindeki isme kim verdi?
4- Bazı iddialara göre, pilot tutuklu. Bazılarına göre değil. İçeride ise; Genelkurmay Başkanı’na göre temiz olan biri neden içeride? Dışarıda ise; Cumhurbaşkanının, savcıların bile şüphelendiği bir süreçte neden dışarıda?
5- O dönemde Başbakan, FETÖ bağlantısı için araştırma istediyse ve sonucu da temiz geldiyse neden bilenlerce, kamuoyu ile paylaşılmadı?
6- Peki şüpheler varsa ‘Rus uçağını düşür’ emrini kim verdi?!

7-Biz içeride birbirimizle bu kadar çelişirken bizi kim güvenip, dikkate alacak? Birileri ortalığı bilerek manipüle ediyor, acaba bununla ilgili de bir soruşturma olacak mı?


Yakında asıl bir başka uçağa dair bilinmeyeni sizlerle paylaşacağız. Asıl esrarengiz dehlize o zaman gireceğiz. Biraz bekleyelim…


Güzel günlerde görüşmek üzere…