GEÇTİĞİMİZ kasım ayında kıyamet kopmuştu. Malumunuz, NATO daha önce yaşanmadık bir skandal krize imza attı. Ne olduğunu önce bir hatırlayalım. İttifakın, Norveç’teki Trident Javelin isimli komuta kontrol tatbikatında Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘düşman tarafta’ gösterildi. Tatbikatta Atatürk’ün fotoğrafı internetten alınarak ‘düşman kampa’ yerleştirildi. Norveç Ordusu’ndan bir sivil personel simülasyon sanal sohbet mecrasında ‘Recep Tayyip Erdoğan’ adlı sahte hesap açtı. Erdoğan’ın ‘düşman ülke liderleriyle’ yakın işbirliğinde olduğu ifadeler kullanıldı. Türk subayların dikkatiyle ortaya çıkan skandalın ardından Türkiye tatbikattaki 41 askerini geri çekti. Ardından da Türkiye doğal olarak çok sert tepki gösterince NATO’dan özür geldi.

O zaman da işaret ettiğimiz gibi, herşeyi en ince ayrıntısına dek hesaplayan, bir füzenin sapma açılarını analiz eden NATO böylesine bir rezaletler sinsilesini nasıl oldu da atlamıştı?

Habercilikte takip, özellikle milli konularda hassas takip ilkesi gereği üzerinden bir ay geçen bu skandalın ardından NATO’nun özür haricinde ne yaptığını araştırdık. Dostlar alışverişte görsün misali bir kaç formalite harici sonuç sıfır.

Hataların ne olduğu, neredeki boşlukların nasıl istismar edildiğine dair hazırlanıp Türkiye’ye verilen bir detaylı rapor bile yok. NATO Genel Sekreteri’nin bizzat gelip bu konuda bilgi vermesi de henüz gerçekleşmedi.

Bu konu ile ilgili tecrübeli diplomat ve askerlerle konuştuk. Anlattıkları aslında NATO’nun bu rezaletine dair çok daha dramatik bir resmi ortaya koydu. Normalde, İttifak içinde bu tür tatbikatlar, Brüksel’den gelen açıklamaların tersine, çok önemli. Çünkü geleceğin dijital dünyasında savaş taktiklerinin denenmesi artık eskisinden daha çok önem taşıyor. Ayrıca bu planlamalar geriye dönük 12-18 aylık bir süreci kapsayabilirmiş. Bu konuda Türkiye bu süreçte bilgi verilmemesi bu kadar üst düzey komuta tatbikatında bunun gözlerden kaçması NATO’nun kötü niyetini gösteriyor. Belki de bilinçaltlarının Türkiye’ye yönelik geleceğe dair sinsi yansımalarında suç üstü yakalandılar.

Ankara olabildiğince bu işin üstüne gitmeli. Yok öyle bu ülkenin altını her fırsatta sinsice oyup sonra ‘kusura bakmayın bir yanlışlık oldu’ demek. Bu konuyu NATO kapatamaz. NATO’da tarihinde bir başka ülke daha var mı böylesine bir tatbikatta meze yapılıp liderleri düşman gösterilen?!

En güzel günler ülkemizin olsun. Olacak da… Yeter ki en azından milli meselelerde biz tek vücut olarak akılla davranalım…Çünkü Türkiye hepimiz beraberken çok daha güzel çok daha güçlü.

Yorumlar