ABD ile Türkiye arasındaki Menbiç anlaşmasının ilk şartlarından bir tanesi bölgenin gerçek sahiplerine zaman içinde belli bir takvim içerisinde iade edilmesiydi.

Bölgeden gelen haberleri biraz araştırdım, habercilik refleksiyle… Şunu öncelikle belirtmek lazım; Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerler Menbiç’te!

Son 72 saat içinde, Türkiye bayramda tatildeydi ama konuyla ilgili birimler tatil yapmadı.

48 ila 72 saatlik zaman birimi içerisinde Türkiye tarafına, Suriye içerisinden Amerikan heyetlerinin geldiğini ve burada Ankara ve Suriye sınırı merkezli koordinasyon toplantılarının yapıldığını söyleyebiliriz.

Buradan çıkan sonuçlara göre, hem Türkiye, hem Amerikan heyetleri burada ortak çalışmaya başladılar.

Ama resmi açıklamayı beklemek lazım. Ben sadece şu an Türk askerinin öncü birimlerinin ve heyetlerinin Menbiç’e girdiğini teyit ettirebiliyorum.

Onun haricinde büyük birliklerin, ağır silahların, (Afrin ya da Cerabrus harekatında olduğu gibi…) değil de daha küçük düzeyde birliklerin girdiğini biliyoruz.

MENBİÇ HAREKATININ PERDE ARKASI

Gelen bilgilere göre, öngörülen tarihten önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin Münbiç’e ayak basması, Washington’da yapılan toplantıların sonrasında Ankara ve Suriye sınırında bayram süreci dahil aralıksız gerçekleştirilen bir dizi toplantı sonucunda netleşti.

Son olarak Amerikalılar, nihai yol haritasının devreye konulması amacıyla Suriye’de görevli iki özel birimini helikopterlerle Türkiye’ye gönderdi.

Yapılan toplantıda sağlanan mutabakatın ardından, TSK’ya bağlı birlikler bugün öğlen itibarıyla Münbiç’te “devriye görevi” başta olmak üzere “ön yerleşim”, “halkla ilişkiler” ve “birlik koordinasyonu” görevleri ile Menbiç’e ayak bastı.

İlk etapta, Kuzeyden Güney’e, “Fırat Kalkanı” bölgesiyle Menbiç arasında kalan yolun ve bölgenin devriyesi yapılacak.

Şehri kapsayan dış YPG mevzileri tutulacak. Daha sonra anlaşma çerçevesinde adım adım kente girilecek.

PKK-PYD BÖLGEDEN NE ZAMAN TEMİZLENECEK?

Asıl konu olan, Amerikalılarla varılan mutabakata bağlı olarak Menbiç’te PYD/YPG’nin bölgeden temizlenmesi amacıyla kararlaştırılan takvimin işletilmesi ise önümüzdeki dönemde devreye girecek.

Güvenilir kaynaklara göre; Türkiye Menbiç’e asıl güçlü görev kuvvetini söz konusu takvime bağlı olarak, zamanla yerleştirecek…

2019 yılı içerisinde de Menbiç; TSK’ya ait gözlem ve kontrol üniteleri eşliğinde, tamamen PYD ve YPG’den temizlenmiş olacak.