Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ekonomi ve siyasetin yoğun gündemi arasında Salı günü 6,5 saatlik uzun bir toplantı yaptı.

Ancak, toplantıya hakim kaynaklara göre bu kez daha derin ve farklı idi. Çünkü, son gelişmeler ışığında, MGK ülkemizi önündeki sürecin kaderini ve virajlarını belirleyecek oldukça kritik başlıkları ele aldı. Biz de hemen Salı Gecesi tv100’de sıcağı sıcağına değerli konuklarla programımızda mercek altına aldık.

GELECEK VE KODLAR

Ancak, aldığımız yeni duyumlar aslında bundan sonra gündemde neler olur, neler yaşanabilir diye merak edenleri aydınlatacak türden.

Bu toplantıda değerlendirilen 4 başlıktan hareketle bundan sonra şu tür muhtemel senaryolar ve hareketliliklere özellikle dikkat çekiliyor.

Hazırsanız; Sırası ile masaya yatıralım;

İLERİ ADIMLAR

1- Terör örgütü PKK’ya karşı Irak kuzeyinde “Pençe-1 ve Pençe-2 Harekâtları: Genişletilerek devam edecek. Irak merkezi ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimleri ile birlikte PKK’ya karşı taktik ve istihbarat işbirliği arttırılacak. Irak’taki TSK Üs Bölgeleri tahkimatı arttırılacak. Sonbahar ve kıoşa yönelik uzun hazırlık çalışılacak. PKK’nın sadece Türkiye’ye değil, Kandil-Irak-Suriye ve Irak-İran geçişleri sıfırlanacak.

2- Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomatımızın şehit edildiği alçak saldırı ile ilgili PKK terör örgütüne yönelik ardarda sürpriz baskın ve operasyonlara devam edilecek. Bu konuda özel birim tahsis edildi. PKK terör örgütünün içindeki NLP isimli iç istihbarat yapısı da tamamen çökertilecek.

NEDEN ÖNEMLİ

Çünkü, örgüte yönelik bu türden operasyonlar, PKK’nın zaman içinde oluşturduğu ve kurumsallaştırdığı birimleri hem deşifre ediyor, hem de üst düzey yöneticileri etkisizleştirilerek işlevselliği zayıflatılıyor. Panik yaratıyor. Bu yönüyle PKK istihbarat yapısına büyük darbe indirilmiş oluyor.

NLP NEDİR?

PKK istihbarat birimi NLP’nin faaliyet ve metodları örgüt içinde normalde gizli tutuluyor. Gelir gider yapısı tartışma konusu edilmiyor. Ajan olduğundan şüphelenilen PKK üyeleri ve sivil halka sert sorgu yöntemleri uygulayan mangalar barındırıyor.

ANLIK OPERASYONEL İSTİHBARAT

Unutmadan ekleyelim ki; geçen günlerde diplomatımızı şehit eden katiller ve planlayıcılara yönelik operasyonun yapıldığı alan Kandil dağ yolları. Yani, Türk sınırından yüzlerce km içeride. Bu yönüyle anlık üretilen istihbaratın operasyonel faaliyete dönüştürülme tepkisi dünya standartlarının üzerinde denilebilir.

Bu operasyonlarla elde edilen bilgilerden biri de terörist PKK’ya destek veren yabancı ülke istihbaratın kirli örtülü desteği. Ancak, Türkiye bu konuda bazı Arap ülkeleri de dahil önümüzdeki dönemde elindeki kartları açarsa ve bunları ifşa ederse şaşırmayın.

OPERASYONA DOĞRU

3- Dün MGK Bildirisinde, ‘Suriye sınırımız boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri arttırması sebebiyle, sınır güvenliğimiz çerçevesinde, bölgenin tüm terör unsurlarından temizleneceği ve bütün gücümüzle bir “barış koridoru”nun inşası için gayret sarfedileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir’ denildi.

O kadar kritik cümleler ki.

İlk kez barış koridoru ifadesi kullanıldı. Bu da aslında stratejik okuma ile şu demek;

Eğer ABD Fırat’ın doğusunda işbirliği yapmazsa, Türkiye kendi başına da hazırlıkları tamamladı ve çok da uzun olmayan bir sürede, Tel Abyad dahil bir kaç noktadan yeni bir TSK operasyonu başlayacak. Uzun PYD hattı parçalanacak. Derinlik ise en az 25-30 km arası olacak. PYD yanıtla karşı koyarsa misli ile karşılık verilecek. Süleyman Şah’a dikkat.

4- MGK, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik durumu da görüştü. Yani; bu ne demek; Bundan sonra, batı dünyasının ikiyüzlü tavrına karşı rest dönemi başlıyor. Kıbrıs adasında en azından dış işleri ve savunma konusunda KKTC ile tek Türkiye’ye doğru gidilirse bile sürpriz olmasın. Ya da açılmış bir Maraş.

Ülkemizin tüm sevgili vatandaşları ile güçlü ve huzurlu olması dileğiyle…

Sağlıcakla kalın.