2001 sonlarına doğru kurulan maNga grubunun hikayesi Yağmur Sarıgül “Yamyam”(Gitar)’ün barlarda “cover” parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan ihraç edilmesiyle başladı. Yeni grubunda  rock müzikle elektroniği, sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek isteyen Yamyam öncelikle okuldan en yakın arkadaşı Orçun Şekerusta (Bas Gitar)’yı  gruba dahil etti. Sonrasında  Özgür Can Öney ( Davul), Efe Yılmaz (Turntable) ve Ferman Akgül (Vokal)’ün gruba dahil olmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu. Tarz olarak ise yeni yeni gönüllerini kaptırdıkları “nu metal” ve “hardcore” akımını benimsemişlerdi.

Albüm maceraları ise Eylül 2001 de Ferman’ın “Sing your Song” yarışmasına katılma fikriyle başladı. Orçun’un özel nedenlerden dolayı gruptan ayrılmak zorunda kalmasıyla Cem Bahtiyar (bas gitar) gruba dahil oldu ve maNga şu andaki yapısına kavuştu. Böylelikle beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen grup japon çizgi romanı geleneğinin ünlü ekolü olan maNga ismiyle uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmış oldu.

İlk besteleri olan, “Kal Yanımda” parçasıyla “Sing your Song” yarışmasından ikincilik ödülü aldılar ve yarışmada kazandıkları başarıyla yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde “Bitti Rüya”, “Libido”  ve “Yalan” gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Bir süre sonra yarışma döneminden tanıdıkları prodüktör  Haluk Kurosman’dan gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar. Beste çalışmalarına ve konserlere ağırlık veren grup Türkiye’nin dört bir yanına gidip elliyi aşkın konserle müziklerini kitlelerle paylaşmaya başladı.


İlk albümleri 14 Aralık 2004’te grupla aynı adı taşıyan “maNga” adıyla Sony Music Türkiye ve GRGDN  ortaklığında piyasaya sürüldü. “Kal Yanımda “adlı parçada Kargo’nun solisti Koray Candemir, “İz Bırakanlar Unutulmaz” adlı parçada Vega grubunun solisti Deniz Akyüz, “Dursun Zaman” adlı parçada ise Göksel konuk sanatçı olarak albümde yer aldı. Dinleyicilerden gelen destekle 180.000′ i aşan albüm satışıyla Altın Plak  ödülünün sahibi oldular. Ayrıca “Bir Kadın Çizeceksin” şarkısı Easports’un Fifa 2006 oyunu soundtrackine dahil edildi.

İlk albüm 2006 yılında, “maNga+” adıyla çok özel ikinci bir baskısıyla yeniden yayınladı. Albümün yeni baskısı, Cem Karaca klasiği “Raptiye Rap Rap” şarkısı ve “Kandırma Kendini” şarkısı ile video kliplerinin olduğu hediye bir DVD ile birlikte yayınlandı.

BlueJean, Billboard, Yüxexes gibi müzik dergileri başta olmak üzere bir çok dergi ve gazetede, 50’yi aşkın röportajları, konser, albüm ve elde ettikleri başarıları konu alan 200’ü aşkın haberleri yayınlandı.

Albümden sonraki dönemde yurtiçi ve yurtdışında (Sziget Festivali, Mannheim Türk Rock Festivali, Wembley Arena, Londra) bir çok konser  ve festivalde sahne aldılar. Türkiyenin değişik illerinde verdikleri 250 nin üzerinde konserle inanılmaz deneyimler kazanan  grup sevenleriyle birlikte olmaktan çok büyük keyif aldı.

İlk albümlerinin üzerinden geçen 4 yılı aşkın süre zarfında turneler sebebiyle  değişik coğrafyalara açılan maNga farklı kültürlerden insanlarla tanışarak kendisiyle daha barışık, daha samimi, daha sıcak ve biraz daha hüzünlü yeni bir dönemin içine girdi. Dünyaya bakış açıları değişen ve müzikal olarak dinledikleri de çeşitlenen grubun daha güçlü bir sounda sahip olan 2. albümleri “Şehr-i Hüzün”ün önkayıt dönemi yaklaşık 23 ay sürdü. Bu dönemin bu kadar uzun sürmesinin sebebi;  büyük bir başarı yakaladıkları ilk albümün gruba getirdiği mutluluğun yanında herkesin üzerine gözardı edilmeyecek bir sorumluluk yüklemesi ve heyecanla bekleyen müzik severlerine ilk albümü aratmayacak kadar nitelikli ve nicelikli bir albüm sunabilme isteğiydi. Büyük bir özveri ile hazırlanan, maNga’nın farklılığını ve müziğinde hiçbir sınır olmadığını gösteren “Şehr-i Hüzün” albümü,  15 Nisan 2009 tarihinde GRGDN & Sony Music etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Batı ve Doğu soundlarının daha çok sentezlendiği, ney, piyano, tambur ve bağlama gibi enstrümanların daha çok kullanıldığı, minor melodilerin hakim olduğu, içinde aşkı barındıran şarkıların yanında varoluşsal  yalnızlığı, ölümü ve hüznü anlatan parçalara da yer verilen “Şehr-i Hüzün” albümü  16 şarkıdan oluşuyor ve 60 dakikayı aşkın müzik içeriyor.  Kategorize edilmesi mümkün olmayan albüm, içinde rock, rap, elektronik müziğin yanında  tasavvuf, türk  halk ve sanat müziklerinin tınılarını da barındıran yepyeni bir maNga soundu sunuyor.  Albümde Anadolu coğrafyası ve öz kültürümüzün etkileri “Üryan Geldim” şarkısının nakaratında Karacaoğlan’nın dizelerinden, “Hepsi Bir Nefes” şarkısının nakaratında ise Ömer Hayyam’ın dizelerinden alıntılarla öne çıkıyor.

Albümün yanında, dinleyicilerin isteğe bağlı olarak sahip olabilecekleri, grubun solisti Ferman Akgül’ün prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini yaptığı 150 dakikalık bir “maNga Belgesel DVD” si de bulunuyor.  Sevenlerinin maNga’yı daha yakından tanımaları için yapılan bu DVD, grubun kuruluş yıllarından bugüne kadarki  hikayesini hiç gün yüzüne çıkmamış görüntüler ve detaylı anlatımlarla yansıtan kapsamlı bir belgesel niteliği taşıyor. Ayrıca albüm, hüzün, melankoli ve zamansızlık hissini pekiştirecek plak formatında da (LP/uzunçalar) ilgilenenlerin beğenisine sunuluyor.

Müzik prodüktörlüğünü Haluk Kurosman’ın, yardımcı müzik prodüktörlüğünü Yağmur Sarıgül’ün ve idari prodüktörlüğünü Hadi Elazzi’ nin yaptığı albümün masteringini, yutdışında Madonna, Moby, Metallica, Björk, Travis, Korn gibi birçok ünlü grup ve sanatçının albümlerinin masteringini yapan Sterling Sound’dan Ted Jensen gerçekleştirdi.  Albümün artwork’ü  “I, Robot”, “Rescue Dawn”, “Could Mountain”, “A Good Year” gibi bir çok film afişine imza atmış ünlü tasarım şirketi İconisus’tan Erdem Yücel tarafından tasarlanırken;  albüm fotoğrafları  Charles Richards, Cemil Ağacıkoğlu ve Marton Magocsi gibi başarılı fotoğrafçılar tarafından İstanbul, Budapeşte, Frankfurt, Mannheim ve Londra gibi şehirlerde çekildi.

İlk albümün çıkışından bu yana konserlerinde severek seslendirdikleri “Evdeki Ses” parçasını, 1995 yılında yayınladıkları ilk albümle hip hop dünyasında bir fenomene dönüşen Cartel’ den tanıdığımız Alper Ağa maNga ile birlikte seslendirdi.  Ayrıca  albümdeki birden fazla parçaya ünlü piyano virtüözü ve besteci Tuluyhan Uğurlu  piyanosuyla eşlik etti. Bunlardan bir tanesi “İstanbul Kanatlarımın Altında”  filminin unutulmaz melodisi üzerinde yürüyen “Hayat Bu İşte” parçasında gerçekleşti.

Ayrıca albümde maNga’ nın albüm kayıtlarını yaptıkları süreç içinde sevenlerinden topladıkları ses kayıtlarıyla hazırladıkları ve sevenlerine adadıkları bir şarkı da yer alıyor.

Albümünü ilk video klibi;  Norah Jones , Pearl Jam ve Radiohead gibi birçok ünlü sanatçı ve grubun klip çalışmaları ve Coca Cola, Sony, Ford gibi birçok büyük firmanın reklam çalışmalarında görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak imzası bulunan Yon Thomas tarafından “Dünyanın Sonuna Doğmuşum” adlı şarkıya çekildi.

Bir yanıt yazın