Koronavirüs salgını kasırgası devam ediyor. Dünyada vaka sayısı rakam 500 bini geçti; milyona gidiyor. Ölümlerin de belirsizlikler içinde dramatik tırmanışı dikkat çekiyor.

Ama işi sıkı tutan ülkelerle diğer gevşek yaklaşanların durumu ortada. Bu nedenle nasıl davranmamız gerektiği de.

Ülkemizde de, büyük özverili çalışması ile dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ekibi her gece geç saatlerde genelde twitterdan nadiren de basın toplantısı ile bilgilendirmeye devam ediyor.

SON DURUM

Dün gece raporu geceyarısına doğru geldi. Açıklamaya göre; Türkiye’de 1.196 yeni tanı kondu. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı.

KRİTİK OLAN NE?

Gelen haberler ve uzmanların bize anlattıkları; önümüzdeki iki hafta öncelik ve ardından da bir ay çok kritik.

Gördüğünüz gibi; Bu hepimizi artık bıkma noktasına getiren ve sadece Türkiye değil dünyayı da vuran koronavirüs illeti her gün yeni bir dramatik tablo ile karşımıza çıkıyor.

Anladığımız; Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı diğer ülkeler gibi ağır ağır 3 haneli rakamlara doğru yaklaşıyor.

İTALYA OLMAYACAĞIZ İNANCI

Temennimiz bir İtalya, İspanya olmamak. Ama bu işin tepe noktasına geldiğimizde yani önümüzdeki bir ayda rakamların bugünle aynı kalmayacağı da aşikar. Ne kdar aşağıda tutsak o kadar iyi. O açıdan daha iyi bir tablo için hepimize rol düşüyor.

BAKANLIĞA TEŞEKKÜR

Baştan beri Sağlık Sektörü ve Bakanlık tüm bu alandaki çalışanları ile özveri ile çalışıyor. Haklarını teslim edelim. Minnet borçluyuz. Ama bu süreçte biz de artık her yerde her dakika yapılan bilimsel resmi uyarılara riayet edelim. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da alkışı hakediyor; polis ve jandarma ile karaborsacılara, rantçılara göz açtırmıyor.

Lütfen; Evde Kal kuralına hassasiyet gösterelim. Bu ileri yaştaki sevdiklerimizin enfekte olmaması ve riske girmemesi açısından çok önemli.

Gençlere birşey olmuyormuş derken yaşlıların herkes gibi yaşam hakkına sahip olduğunu düşünerek hareket edelim. O yaşlıların yerine bir büyüğümüzü sevdiğimizi koyarak düşünelim, empati yapalım.

DEZENFORMASYONA DİKKAT

Ayrıca çok fazla bilgi kirliliği var. Resmi ve bilimsel açıklama ile haberleri izleyelim.

Lütfen bu hastalıklı ruhların, terör gruplarının, insanları paniğe, mutsuzluğa sevk ederek mutlu olan manyakların oyunlarına ve haberlerinin tuzağına düşmeyelim.

SAĞLAM RUH HALİ

Evde kal lafı güzel ama. Bunun içinden sağlam psikoloji ile çıkmak da kolay değil. İnsanlar doğal olarak bu belirsizliğin bitmesini ve süreç sona erdiğinde işini, düzenini kaybetmek istemiyor.

AMAN HERKESE DESTEK

Bu açıdan iktidarın sadece büyük şirketlere değil asıl orta ve alt gelir düzeyinde insanlara da kendini iyi hissettirmesi önemli. Bu yönde atılan adımların olmadığını da söylersek vicdansızlık yapmış oluruz. Ama daha adım gerekecektir.

NE ZAMAN BİTECEK?

İnanın en geç bir iki ay içinde bu illetten kurtulacağız. Dedi dersiniz. Kapalı kapılar ardında da bu mayıs sonuna dek laflarını zikredenler var.

Bana kalırsa da, ABD’de de hastalık peak yaptıktan sonra bir açıklama ile dengeler pozitife dönecektir. Haziran, Temmuzda inşallah önümüze bakıyor olacağız. Az sabır.

Fakat inşallah bu süreçten kalıcı ekonomik hasarlarla, kitlesel işsizliklerle çıkmayız. Ortak akılla ve bilimle hareket ederek hastalığı yenip; umudu geleceğe dair kaybetmemek lazım. İyi olacak merak etmeyin.

BU VİRÜSLER DE KÖTÜ

Ve unutmayın ki; daha yapacak çok işimiz var. Hainler de düşmanlar da boş durmuyor. Biz bu koronavirüs kasırgasına kapılmışken, daha son bir haftada, ikisi daha dün gece olmak üzere toplam 4 evladımızı şehit verdik. İkisi Suriye’de diğer iki evladımız da Irak’ta olmak üzere. Ruhları Şad olsun. O nedenle işimiz çok. Diğer tüm riskli başlıklarda da dahil, hainler ve düşmanlar bu puslu havaları sever. Tetikte olmak lazım.

Bu koronavirüs meretinin üstesinden gelirken dikkatimizi kritik noktalardan da ayırmayalım. Unutmayalım, bu ülkede öyle ölümcül, vatanı bölme amaçlı tehlikeli virüsler var ki, korona yanlarında masum kalır. O nedenle ‘Elleri bırakmayalım.’

Sağlıklı günler sizler ve ülkemizle olsun…