7 Mart 1973 tarihinde Londra’da doğan Işın Karaca, ilk günden olmasa bile çocukluğundan bu yana şarkı söylüyor. Öğrencilik yıllarında başladığı müzikal çalışmalarına, Londra IV King Edward Okulu İngiliz Dili ve Edebiyatı, Tiyatro bölümünde okurken de devam etti.

Müzik onun hayatında hep vardı, ama hayatının seyrini tek bir gecede değiştirebileceğini kendisi bile tahmin etmemişti. Kıbrıs’ta restoran işleten annesinin yanına tatil amacıyla gittiğinde, şarkı söylemeyi çok sevdiğini bilen annesi onu sahneye davet etti. Işın, her zamanki gibi, eşsiz sesiyle harika şarkılar söyledi ve olanlar oldu. O gece başlayan tesadüfler, Işın’ın kısa bir süre içinde sahnelere çıkmasına kadar devam etti. Önceleri hobi olarak başlayan bu iş, bir anda onun yaşam tarzı haline geldi ve Işın, Kıbrıs’tan İstanbul’a yatay geçiş yapmaya karar verdi.

Bugüne kadar çeşitli müzisyenlerle ve gruplarla çalışan Işın, pek çok albümde vokal yaptı, onlarca dublaj ve jingle çalışmasında yer aldı. 1999 yılında kurulan Panic Attack grubunda vokalistlik yapması1999 ve 2000 Eurovizyon Türkiye Finallerine katılması, 1999 Altın Güvercin Yarışması bütün dallarda birincilik kazanması, Işın’ın başarılı müzik kariyerinin ilk basamaklarını oluşturdu. Ancak, Işın için belki de en önemlisi, gerçek bir ustaya, Sezen Aksu’ya 1997 yılından bu yana vokalistlik yapıyor olması…

Sezen Aksu’nun ve birçok değerli müzisyenin imzasını taşıyan Işın Karaca’nın ilk albümü “Anadilim Aşk” Power Records etiketi ile piyasaya çıktı. Albümün dağıtımı Universal Müzik tarafından yapılmaktadır. Albümdeki 12 şarkıdan 10’unun söz ve müzikleri Sezen Aksu’ya; diğer 2 şarkının sözleri Ali İlyas’a, müzikleri ise yine Sezen Aksu’ya ait. Işın’ın ilk klip tercihi ise, albümün de açılış parçası olan “Tutunamadım”.

“Değişmek; “Her gün yeni bir gündür”e inanarak uyanmak, anlamak, anlamaya çalışmak. Olabilirsem, böyle bir şarkıcı olmak istiyorum” diyen Işın Karaca’nın böyle bir şarkıcı olacağı ve kendine has bir dinleyici kitlesi edineceği kesin.

“İçinde Aşk Var” ismini taşıyan ikinci albümünü 2004 yılında çıkaran Işın Karaca “Yetinmeyi Bilir misin” isimli duygusal şarkısıyla iddialı çıkışını sürdürdü. Üçüncü albümü “33/3 Başka” 2006 yılında Seyhan Müzik etiketiyle müzik marketlere sunuldu.

Albümün yolculuğunu şöyle özetlemek mümkün:

“33/3 BAŞKA”, yaklaşık 6 aylık repertuar ve düzenleme çalışması ve ardından MDM Stüdyolarında geçen 1.5 aylık final aşaması sonucunda ortaya çıkmıştır. Albümde Türkiye’nin en önemli müzisyenleri Işın Karaca’ya eşlik etmiştir.

“33/3 BAŞKA”, Işın Karaca’nın müzikal yolculuğundaki hislerini tüm içtenliğiyle ortaya koyduğu bir albümdür. Albümün içerisinde yer alan beste ve kompozisyonlarda etnik öğelerin elektronik müzik anlayışı içerisinde kullanıldığı göze çarpmaktadır. Albümün çıkış şarkısı olarak belirlenen “Mandalinalar” adlı eserin sözleri ve bestesi Alper Narman ve Fettah Can’a ait olup düzenlemesi Erdem Yörük tarafından yapılmıştır. “Mandalinalar” adlı şarkının klibi Kubilay Kasap tarafından yönetilmiştir ve albüm kapak fotoğrafları Zeynel Abidin tarafından çekilmiştir.Albümler:

  • Anadilim Aşk (28 Kasım 2001, Power Records)
  • İçinde Aşk Var (16 Aralık 2004, İmaj Müzik)
  • Başka 33/3 (19 Haziran 2006, Seyhan Müzik)
  • Uyanış (29 Mayıs 2009, Seyhan Müzik)
  • Arabesque (22 Nisan 2010, Seyhan Müzik)
  • Arabesque II (7 Temmuz 2011, Seyhan Müzik)
  • Her Şey Aşktan (8 Mayıs 2013, Seyhan Müzik)
  • Az Bi Mesafe (4 Haziran 2014, PDND Müzik)
  • Ey Aşkın Güzel Kızı (3 Şubat 2015, Seyhan Müzik)[19]
  • Güzelim (17 Haziran 2016, Avrupa Müzik)