Günseli Deniz, ailesinin 2 çocuğundan biri olarak Mersin’de doğar. Ağabeyi ile beraber büyüdükleri evlerinde müzik her zaman başroldedir. Adını söyleyemezken şarkı söylemeye başlar. “Hiçbir şeyde gözüm yok” ilk öğrenip söylediği şarkıdır ancak çoktan müziğe gözünü koymuş, gönlünü kaptırmıştır.

Ayna karşısında elinde saç fırçasıyla şarkı söylemekten mikrofona uzanan yolculuğu böyle başlar…

Yeteneğini hemen fark ederek eğitime yönelen ailesine bugün hala minnettardır. Şan dersleri çok küçük yaşlarda hayatına girer. Dersler, gitar ve piyano ile devam eder. Müzik kadar dans da önemli yer tutar çocukluk döneminde. Özel bir okulda bale eğitimi almaya başlar; Mersin Devlet Opera ve Balesi’ndeki gösteri ve resitallerde koroda yer alır.

Müzik ve ona bağlı her şey, kısa sürede kendisini ifade biçimi haline gelir. İlk bestesini 13 yaşında yapar ancak söz yazarlığı daha eskidir! Okuma yazma öğrenmeye başladığı andan itibaren günlük tutmak yerine, şarkı sözü yazar.

Bütün çocukluğu ailesinin ve okulunun özel günlerinde, okuma bayramlarında, mezuniyet balolarında şarkı söylemekle geçer. Küçük bedeninden çıkan sesi herkesin dikkatini çekince, daha ortaokul çağlarında kendisinden yaşça büyük ağabey ve ablalarının okul orkestralarında solistlik yapmaya başlar. İlk albüm teklifini de İstanbul Gelişim Orkestrası’ndan 14 yaşında alır. Elbette kabul etmek için fazla gençtir.

Müzikle iç içe geçen bir çocukluğun doğal sonucu olarak, lise döneminde konservatuar sınavlarına girer ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın lise bölümünde okumaya hak kazanır. Müzik eğitimi zaten sürmektedir; üniversite çağında başka bir seçim yapabilme seçeneğini koruyabilmek amacıyla, gitmeme kararı alır. Yıllar içinde birçok değerli şan eğitmeninden aldığı derslerine hiç ara vermez. Bugün de son 2 yıldır çalıştığı Canan Tunakan ile şan eğitimine devam etmektedir.

Lise çağlarında babasının işi nedeniyle İstanbul ve Mersin arasında gelgitli bir süreç başlamıştır. Çocukluğundan beri yurtdışında okumak, farklı yerlerde farklı insanlarla bir arada olmak gibi bir arzusu vardır. Dönem de bunu gerçekleştirmek için uygun görünür. Liseyi önce bir süre kaldığı İngiltere’de, ardından üniversite eğitimine başladığı Amerika’da tamamlar.

Bu süre zarfında ara verilmeyen müzik eğitiminin yanında yine dans da vardır. Los Angeles’taki Millenium Studio’daki dans dersleri, Türkiye ziyaretlerinde eğitmen Sasha Borzenko ile devam eder.

Bu ziyaretler sırasında İstanbul’da albüm şirketleri ile görüşür. 17 yaşındayken bir müzik şirketi ile anlaşır ama içine sinmez; yola devam edebilecekmiş gibi hissetmez.

Amerika’da ise müzik şirketleri ile bağlantıları sağlayan çeşitli yapımcılarla çalışır. Stephen Singer, Cat Cohen ve Simone Sello bunlardan bazılarıdır. Piyasanın kendi şarkılarını yazabilen seslere ihtiyacı vardır; bu yöndeki çalışmalarını hızlandırır. Öte yandan Rihanna, Christina Aguilera gibi seslere vokal koçluğu yapan Şan Eğitmeni Lis Lewis’den de 3 sene boyunca eğitim alır.

Los Angeles’ta öğrenim gördüğü Santa Monica College, ilk iki senelik temel eğitimden sonra istediği bölümü seçebilmesine olanak tanımaktadır. Müzik, hayatında başrolü almak üzereyken ve başka bir okula geçiş sürecindeyken ailevî bir nedenle Türkiye’ye geri döner. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakultesi’nde Halka İlişkiler Bölümü’ne birinci sınıftan başlar.

Okuluna devam ederken, Amerika’daki müzik çalışmaları burada birçok albüm şirketinin dikkatini çeker ve albüm teklifleri alır. Bir tanesi ile anlaşır. 1,5 senelik bir stüdyo çalışmasının ardından, mutlu olacağı ortamı yakalayamayacağını fark edip yolculuğunu bir kez daha erteler. Hedeflediği gibi bir albüm yapabilme koşullarını yakalayıncaya kadar beklemeye karar verir ve okulundan mezun olup, aile şirketlerinde kendi alanında çalışmaya başlar.

Ne muhteşemdir ki yaşam aslında hiçbiri tesadüf olmayan karşılaşmalarla doludur. Emel Müftüoğlu ile yolları kesişince o beklediği ve içine sindirdiği yolculuk nihayet başlar; ilk albümü “Kalp Ağrısı” ML Production etiketiyle çıkar. Duygularıyla yaşayan ve bunları yazan biri olarak, çoğu çocukluğundan beri yaptığı kendi söz ve bestelerinden oluşan albümünü, onu dinlemeyi isteyebilecek insanlarla paylaşabilecektir artık.

Yorumlar