İki gündür kıyamet kopuyor. Çünkü, Çarşamba günü Türkiye’de gündem birden değişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yani Cuma günü yeni bir dönemi açacak olan bir müjde vereceklerini söyledi.

Bunun üzerine kulisler birden hareketlendi. Döviz kurları düştü, borsa yükseldi. Petkim ve Tüpraş hisseleri fırladı.

Art arda bu müjdenin ne olacağına dair bilgiler iddialar ve teoriler ortaya atıldı.

İki ana başlık dikkati çekti. İlki Bloomberg haber ajansından da geçince müjdenin ne olabileceği biraz netleşti.

Habere göre Türkiye Karadeniz’de enerji yatakları keşfetmişti.

Bloomberg News’un doğrudan bilgiye sahip kaynaklara dayandırdığı habere göre, Türkiye Karadeniz’de bir enerji kaynağı keşfetti. Bu kaynak da muhtemelen doğal gazdı.

Kulislerden bize ulaşan bilgilere göre de, gerçekten Türkiye Karadeniz’de zengin enerji kaynaklarına ulaşmıştı. Batı Karadeniz’de Türkiye’ye uzun yıllar yetecek doğal gaz kaynakları ve petrolden bahsediliyordu.

TUNA BOYUNDA EN AZ 20 YILLIK REZERV

Bu konulara yakın isimlere sorduk, gerçekten de ciddi bulguların olduğunu söylediler. Ancak hala rezervin miktarının ne olduğunun üzerinde çalışıldığını ve cuma gününe kadar yani Cumhurbaşkanı’nın müjdeyi açıklayacağı süreye kadar bu rezervin miktarının önemli ölçüde netleşeceğini belirttiler.

Ama tahmin en az yüz milyarlarca metreküp ve 20 yıllık rezerv olduğu yönünde. Doğal gaz rezervinin de Batı Karadeniz’de Trakya’ya yakın bölgede Tuna bölgesi olarak anılan alanda bulunduğu bilgileri geliyor.

TUNA BLOĞU

O nedenle, Karadeniz’de tuna bölgesi olarak bilinen ve zengin rezervlere sahip olduğu düşünülen bölgede Türkiye’nin gerçekten yakın dönemde kaderini değiştirebilecek kadar büyük bir rezerv bulunduğu artık neredeyse netleşmiş durumda.

PARA ÜLKEMİZE KALACAK

Şüphesiz, Cumhurbaşkanı’nın bugünkü açıklamaları ile süreç resmiyet kazanacak. Ama her şeyden önemlisi eğer söylendiği kadar büyük bir rezerv söz konusuysa bu Türkiye’nin en az 10 milyar $’dan başlamak üzere enerji anlamında dışa bağımlılığını azaltacak. Bu para Türkiye’nin ihtiyaçlarına gidecek. Aynı zamanda dışa enerji bağımlılığımızın azalması, dış politikada da sıkıntıların azalması anlamına geleceği için bu konuda önemli bir rahatlama sağlanacak.

YERLİ VE MİLLİ

İşte bir kez daha yerli ve milli unsurların ürettigi yerli ve milli araçların ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Türkiye yaklaşık 50 yıldır denizlerinde petrol ve gaz arıyor. Ama bunu yaparken hep yabancı şirketlerle yabancı ortaklıklarla yürümek zorunda kalıyordu.

Çünkü elinde bu araştırmalarI yapabilecek sismik ve sondaj araştırma gemileri yoktu. Ya da önemli ölçüde dış teknolojik desteğe bağlıydı.

Ama son on yılda bu gemilerin Bu topraklarda üretilmesi ve kendi uzmanlarımızla bu sürecin yönetilmesi bize bu mutlu haberi getirdi gibi görünüyor.

Yılda 60 milyar $’a yakın petrol ve gaza para ödeyen Türkiye, yıllarca başta Rusya ve İran olmak üzere gazı kesilmekle tehdit edilen Türkiye bundan böyle bu konuda rahat bir nefes alacak.

Türkiye için her güzel habere seviniriz, her güzel gelişmeyi ayakta alkışlarız.

Bakalım Sayın Cumhurbaşkanı bugün neler söyleyecek. Şu an itibarıyla gelen bilgilere göre bu rezervle ilgili bilgileri verdikten sonra ülkemizin bu enerji kaynaklarını nasıl işleteceği ve nasıl verimli hale getireceği konusunda da detaylı bir yol haritası açıklaması bekleniyor.

Hayırlı olsun, ülkemizin geleceği hep aydınlık ve güzel olsun.

Sağlıkla kalın…

YAZININ ORİJİNAL METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir yanıt yazın