İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunu Türk Sanatçı Ferhat Göçer; iki yıl sözleşmeli olarak çalıştığı Devlet Opera ve Balesi’nden, doktor olarak tayininin çıktığı Şanlıurfa’da, mecburi hizmetini yerine getirmek üzere ayrılır.

İstanbul’a döndüğünde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde Genel Cerrah olarak göreve başlayan Göçer, kendine müzikte yeni bir hedef belirlemiştir: Türk Müziğini aldığı klasik eğitim ile birleştirip, dünyaya tanıtmak. Bu hedefi doğrultusunda çalışmalarına ve Genel Cerrahlığa bugün de devam etmektedir.

Ferhat Göçer, Dünya Opera repertuarından günümüz şarkılarına, Napolitanlardan Şansonlara, Rembetikolara; Türk Sanat Müziği’nin seçkin eserlerinden, Halk Müziğimizin örneklerine, Hafif Batı Müziği’nin nostaljik parçalarından günümüz müziğine kadar farklı müzik türlerini seyircisiyle buluşturan sıradışı bir müzisyen.

Ferhat Göçer’in kurduğu ve Türkiye’nin tek şahsa özel senfoni orkestrası olan Metropol Senfoni Orkestrası ile seyirci rekorları kıran konserler veren sanatçının ilk albümü 2005 yılının Ekim ayında yayınlandı ve listelerin zirvesinde yer aldığı bir satış grafiği çizdi. 2007 senesinde İkinci albümü “Yolun Açık Olsun” ile listelerin zirvesinden inmeyerek muzik piyasasının en önemli ödüllerini de toparladı. 3. albümü olan “Çok Sevdim İkimizi’ ile yine muzik listelerinin üst sıralarında uzun süre kaldı .

Daha önceki üç albümü ile toplamda bir milyonun üzerinde albüm satışına ulaşan Ferhat Göçer, 4. albümü olan “Biz Aşkımıza Bakalım” adlı çalışmasında müzik dünyasının dev isimleri güç birliği yaptı. Sezen Aksu, Nazan Öncel ve Sinan Akçıl’ın ilk kez bir albümde bir araya geldiği çalışmanın aranjörlüğünü ise Ozan Doğulu üstlendi.

Ozan Çolakoğlu ve Selim Çaldıran’ın aranjelerini yaptığı 5. albümü “Seni Sevmeye Aşığım” 2011 yılının Ekim ayında yayınlanan albümdeki 7 eser, amatör müzisyenlerin müzik sektörüyle buluşması amacıyla kurduğu “besteniyolla.com” platformu üzerinden gelen 14000 beste arasından seçildi.

Haluk Kurosman ve Selim Çaldıran’ın aranjelerini yaptığı Emre Plak etiketiyle çıkan sanatçının 7. albümü olan “Kalbe Kiralık Aşklar” 2013 Ekim ayında müzik marketlerdeki yerini aldı. 11 parçanın yer aldığı “Kalbe Kiralık Aşklar”daki dört parça Ferhat Göçer’in imzasını taşıyor. Zeki Güner, Alper Narman ve Onur Özdemir’e ait parçaların yanı sıra Göçer’in daha önceki albümlerinde olduğu gibi, “besteniyolla.com” platformu üstünden seçilen, Birdal Gök ve Hüseyin Boncuk’a ait parçalar yer alıyor.

Anadolu ezgilerini evrensel senfonik dünya müziği ile kaynaştırarak; farklı ve keskin tarzların bütünlüğünü ortaya çıkarmak Göçer’in başlıca hedefi. Ferhat Göçer, “Anadolu Aryaları”adlı projesi ile İstanbul’dan, Diyarbakır’a, Gaziantep’ten İzmir’e uzanan konserler gerçekleştirdi.

Türk Müziğinin dünyaya açılmasında öncü role sahip olmak isteyen Ferhat Göçer; Gino Castelli, Alessandro Safina, Al Bano Carrisi, Patrizio Buanne, Michael Bolton ve Emma Shapplin ile verdiği konserler ile farklı ülkelerin müziklerine uzanan köprüler kurdu…

Yorumlar