31 Aralık 1975 Almanya doğumlu olan Erkan Güleryüz’ün çocukluk yılları 6,5 yaşına kadar Almanya’da geçti. 1982 yılında ailesininin Türkiye’ye kesin dönüş kararı ile Aydın’a yerleştiler. Küçük yaşlarda doğum günü hediyesi olarak ailesinin aldığı piyano ve ilkokul öğretmeninin yönlendirmesi ile müziğe ilgisi gelişti. Lise yıllarında kurduğu müzik grubunun diğer üyeleri Erhan Bayrak ve Timur Alp Atak ile birlikte Hürriyet Gazetesinin düzenlediği yarışmada sözü ve müziği kendisine ait “Daima” adlı şarkıyı seslendirerek Ege Bölge birinciliğini kazandı ve Türkiye finallerine katıldı.

Büyük tutku ile bağlandığı müzik yolculuğuna eğitimli bir sanatçı olarak devam etmeye karar veren Güleryüz, 1993 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünü kazanarak İstanbul’a yerleşti.

1995 yılında dönemin en popüler pop müzik yarışmalarından Pop Show’95 elemelerine katıldı ve seslendirdiği iki şarkı ile ilk 10’da finalde yarışma hakkı kazandı. 3’lü vokal grubu ile söylediği “Dur Gitme Kal” adlı eser final de ikincilik, tek başına solo olarak söylediği sözü ve müziği kendisine ait olan “Sensizlik” ile üçüncülük ödülüne layık görüldü. Aynı gece iki ödülde birden ismi anıldığı için dönemin en büyük yapım firmalarından Raks Plaza Müzik’in dikkatini çekti ardından kariyerinin ilk profesyonel ve ulusal anlamda çıkaracağı albümünün sözleşmesini imzaladı ve 1996 Eylül ayında 10 şarkıdan oluşan ilk albümü “İstanbul Bekliyor”u Türk Pop müzikseverlerin beğenisine sundu.

Sanatçı sekiz yıl aradan sonra sırasıyla; 2004 yılında “Zalim Kaderim” adlı 10 şarkıdan oluşan albümünü, 2006 yılında “Beş’te 5” adlı maxi single’ını, 2008 yılında “İstanbul Bekliyor” adlı şarkısının remix versiyonunu ve 2009 yılında ise “Yegane” albümünü çıkardı.

Erkan Güleryüz bir gün Sezen Aksu’dan gelen bir telefonla “müzik yolculuğumun dönüm noktası” dediği “Kış Masalı” adlı dizinin müzikleri için “Esmer” adlı parçayı Mustafa Ceceli ve Sezen Aksu ile birlikte yorumlamak üzere stüdyoya girdi.

“Esmer” adlı soundtrack çalışmasının ardından, Sezen Aksu ile birlikte müzik yolculuğuna hız veren Erkan Güleryüz 2010 Temmuz’da yine sözleri Sezen Aksu’ya ait “Aşk Dansı” ve 2011 Şubat’da yine söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait “Gül Bakalım” adlı şarkılar ile sektörde varlığını ve kalitesini korudu.

Erkan Güleryüz “Beni Yollara Yazmışlar” isimli maxi-single çalışmasını, kendisine müzik yolculuğunun dönüm noktalarını yaşatan Sezen Aksu’nun şirketi olan SN Music tarafından müzikseverlere sunuldu. “Beni Yollara Yazmışlar”ın sözleri Erkan Güleryüz ve Sezen Aksu’ya müziği ise Sezen Aksu’ya ait. Şarkının aranjörü Ozan Bayraşa.

2016 Haziran ayında söz ve müziği kendisine ait olan “HOŞGELDİN” isimli single’ını müzikseverlerin beğenisine sunan Erkan Güleryüz, 2017 Mart ayında 13 akustik şarkıdan oluşan “Organik” isimli albümünü çıkardı. Albümde tüm enstrümanlar tek seferde canlı kayıt yapıldı. Şarkılardan birinin müziği hariç, tüm söz ve müzikler Sezen Aksu ve Erkan Güleryüz imzası taşıyor. Bu akustik albümün aranjelerini ise Erkan Güleryüz, Fatih Ahıskalı ile birlikte yaptı…