Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını bugünkü gazetelere verdiği ilanla birlikte okumak istiyorum. Bugünkü açıklaması hem ülkeye hem de partiye ayrı ayrı alt başlıklarda toplanabilir.

Ama sayın Ekrem İmamoğlu’nu tebrik edişini tekrar etmesi. ‘Kararın başımızın üstünde yeri var’ demesi, ‘Mesajları görmezden gelemeyiz’ demesi, ‘Küsmek ve suçlamak yok’ demesi aynı anda parti teşkilatına da bu mesajı göndermesi demektir.

Çünkü parti teşkilatında kimse suçu üstlenmediği için, milli iradeye yönelik suçlamalar bazı açıklamalar hissedildiği için sayın cumhurbaşkanı anladığım kadarıyla o çıkışların önünü kapatıyor.

Bugün Binali Bey’in de grup toplantısında İzmir Milletvekili olarak Numan Kurtulmuş’un yanındaki görüntüsü de dikkat çekti. O çerçevede önümüzdeki günlerde Binali Bey’in önümüzdeki günlerde önemli bir pozisyonda değerlendirilmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Ama ‘Kim kazanırsa kazansın milli iradenin tecellisi’ diyerek de aslında hem ülke hem parti, biraz da uluslararası kamuoyuna mesaj verildi. ‘Biz bu sonuçları kabullenmeyeceğiz’ diye bir tevatür dolaşıyordu. Bugünkü konuşma ile o da kapandı.

Muhalefete de isim vermeden bir göndermede bulundu. Normalde isim vermeden çok konuşmaz Cumhurbaşkanı.

KABİNE REVİZYONU

İki tane konu vardır. Onun hiç popülaritesi azalmaz. Birincisi kabine revizyonu, ikincisi de bir seçim ihtimalinden bahsedilir. Önümüzdeki dönemde de bu iki konuyu çok sık tartışılırken göreceğiz.

Cumhurbaşkanı’nın sevmediği bir sorudur o. Ama bunun her an olmayacağı anlamına da gelmez. Bazı parametrelerden dolayı şu an Ankara’da AK Parti’nin içinde bile kabine hakkında tahminler, değerlendirmeler, pozisyon kaydırmaları, bazı bakanların başka koltuklara kayabileceği konusunda çok kuvvetli noktalarda iddialar, spekülasyonlar var. Ama gündemde çok spekülasyonlar arttığı zaman bir erteleme söz konusu olabiliyor. Ama er yada geç bu konuda bir revizyon, bir düzenleme olacaktır.

Yorumlar