Cihan Güçlü, 14 Temmuz 1980’de İzmir’de doğdu. İlkokulu Yalova’da bitiren sanatçı, ardından Anadolu Lisesi sınavlarını kazanarak İstanbul Galatasaray Lisesi’nde eğitimini sürdürdü.

Müziğe akordeon çalarak başlayan Cihan Güçlü, daha sonra gitara yöneldi. Sekizinci sınıfta, o zamanki müzik öğretmeni olan Candan Erçetin’in teşvik etmesiyle İstanbul Devlet Konservatuarı yarı zamanlı gitar bölümüne girdi. İlk bestelerini ve sahne çalışmalarını bu dönemde yaparken, ilerideki mesleğini de seçmiş oldu. Üniversite eğitimini İstanbul Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. Bir taraftan albüm ve sahne çalışmalarını sürdürürken, bir taraftan da bir çok reklam, dizi ve film müziğinin besteciliğini ve aranjörlüğünü yaptı.

2010 yılı Aralık ayında ilk stüdyo albümü “Ama”yı piyasaya çıkardı. Tüm söz ve besteleri kendine ait olan 11 şarkının yer aldığı bu albümde; “Ama”, “Seni Çok Özledim” ve “Ağladım Bu Gece” gibi parçalarıyla kendine özel bir dinleyici kitlesi yarattı. Bir yandan da bestelerini diğer sanatçılarla paylaşmaya başladı. Özellikle Candan Erçetin’in “Melek” albümünde seslendirdiği sözü Aylin Atalay’a, müziği Cihan Güçlü’ye ait olan “Yaşıyorum”, müziğini Candan Erçetin ile beraber yaptıkları ve Candan Erçetin – Ceza düeti olan “Bu Şehir”, Mehmet Erdem’in seslendirdiği “Acıyı Sevmek Olur Mu”, “Hiç Konuşmadan”, söz ve müziğini Mehmet Erdem’le beraber yaptıkları “Herkes Aynı Hayatta” adlı şarkılarıyla beğeni kazandı.

Yaklaşık iki yıl süren çalışmalardan sonra Alper Atakan’ın müzik prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlendiği, Sony Müzik etiketiyle Ekim 2015’te piyasaya çıkan ikinci stüdyo albümü “Kim Anlıyor Ki”yi tamamladı. Albümdeki 12 şarkının 11 tanesinin sözü ve müziği Cihan Güçlü’ye ait. Bu albümde ilk defa bir cover çalışması yapan şarkıcı, sözlerini Sezen Aksu’nun, müziğini ise Hurşit Yenigün’ün yaptığı Sezen Aksu’nun ilk albümünde yer alan “Gelen Gideni Aratır” adlı eseri seslendirdi. Mehmet Erdem’le “Kayıp Şehir” adlı parçayı düet olarak seslendiren Cihan Güçlü’ye , “Korkuyorum” adlı parçada da ünlü klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici eşlik etti…