CEZA, 1977 yılında Üsküdar’da doğdu. Müziğe ilgisi evde babasının dinlediği Rock (Led Zeppelin, Scorpions, Osibisa vs.) plakları ile; Rap müziğe olan ilgisi ise ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetler ve Break Dance 1 & 2 filmleri başladı. Profesyonel olarak çalışmalarına ise 1998 yılında DR FUCHS ile bir araya gelerek kurdukları NEFRET grubu ile başladı. 1998 yılında çıkan “YERALTI OPERASYONU” adlı toplama albümde 4 şarkı ile yeraldılar.

“YERALTI OPERASYONU”nun yayınlanmasından kısa bir süre sonra HAMMER MÜZİK ile anlaşma imzaladılar ve 2000 yılında ilk albümleri “MECLİS-İ ALA İSTANBUL” ve 2001 yılında ikinci albümleri “ANAHTAR”ı yayınladılar. “ANAHTAR albümü çıktıktan sonra DR FUCHS’un askere gitmesinin üzerine, CEZA uzun süredir üzerinde çalıştığı, solo albüm projesine hız verdi. İlk solo albümü “MED CEZİR” 2002’de piyasaya çıktı. Solo albümüyle gerek yazılı gerekse görsel basından büyük ilgi gören CEZA, sayısız basın organında yeraldı ve yurtiçi ve yurtdışı pekçok konserde sahne aldı.

Ceza en büyük çıkışlarından birini de 2004 yılında gerçekleştirdi. En büyük rock müzik organizasyonlarından biri olan RockIstanbul’da sahne almasının yanı sıra popüler müziğin önemli isimlerine rap vokalleriyle katılma başarısını gösterdi. Burcu Güneş’in “Ay Şahit” adlı yeni albümünde yer alan “Sahilden” şarkısında Güneş’e eşlik eden Ceza, Candan Erçetin ile birlikte de şarkı söyleme şansına erişti. Sanatçının “Melek” albümünde bulunan “Şehir” adlı parçada katkıları bulunmuştur.

Müzisyen Mercan Dede’nin “Su” albümünde Ceza’ya da yer verildi. Ceza’nın yapmış olduğu 2006’da “Yerli Plaka” albümünde “Gelsin Hayat Bildiği Gibi” şarkısında Sezen Aksu ile düet yapmıştır. Ayrıca Sezen Aksu ile “Şinanay” şarkısında da düet yapmıştır.

18 haziran 2010’da “Onuncu Köy” Albümü çıkmıştır. “Bir Minik Mikrofon” adlı şarkıya klip çekilmiştir. Albümün ikinci klibi ise “Dünden Ne Kaldı” adlı parçaya çekilmiştir. Hiphoplife tarafından desteklenen “Organize Oluyoruz vol. 1” albümüne “Sende Biraz Delisin” şarkısı ile katkıda bulunmuştur ve bu şarkıya klipte çekilmiştir. Son olarak Türk Marşı’nın Rap versiyonu ile büyük bir ivme kazanmıştır.

Ceza’nın son albümü “Suspus” 26 Mayıs 2015’te piyasaya sürüldü. Albümünün ismini de taşıyan “Suspus” isimli parçaya klip çekmiştir.

Yorumlar