Ceylan Ertem, Sakarya’da doğdu, Adapazarı Belediye Korosu’nda yer aldı ve gitar dersleri aldı. 1999’da müzik eğitimine devam etmek için İstanbul’a taşındı ve Akademi İstanbul’da 1 yıl müzikal şarkıcılığı eğitimi aldı. Ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdi ve Batı Müziği bölümünde 2 yıl eğitimine devam etti.

2000 yılında Tunçay Korkmaz ile birlikte “anima”yı kurdu. Ardından 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde Duysal Sanatlar bölümünde müzikoloji eğitimi aldı. 2005 Ağustos ayında “animasal”ın kayıtları başladı, 2006 Şubat ayında Animasal Sony-Bmg etiketiyle yayınlandı.

Anima ile Türkiye’nin birçok şehrinde konserler verdi. 2007’de anima ile Baykuş Müzik stüdyolarında, Handan İpekçi filmi Saklı Yüzler’in film müziğini üretti/kaydetti. Anima 2007 yılı sonunda dağıldı.

Ceylan Ertem 2008 yılında 26 hafta süren radyo programına başladı. Türkiye’nin önemli radyo kanallarından Açık Radyo’da ŞubidaP programını hazırlayıp, sundu. Bu arada bir çok grupla beraber üretme ve icra etmeye başladı. Bunlardan bazıları; Ways: Şenol Küçükyıldırım’ın önderliğinde kurulmuştur, İstanbul’da birçok alternatif festival ve mekanda sahne almıştır. Ceylan Ertem’in doğaçlama üzerine en çok ufkunu açan grup olmuştur. Octophone: 2008 Philipp Gropper ve Wanja Slavin ile beraber Berlin’ de temelleri atılan caz tabanlı projesidir. Aynı yıl kayıt sürecine katılmış ve Berlin’deki çeşitli klüplerde konserler vermişlerdir. Kpar Kpoh Knah: Bir Afrika ninnisi ile başlayan performansları genellikle yaşlı bir aşığın laf edişi ile son bulmuştur. Grup adını aynı ninniden almıştır. Grup; free –avangart caz, özgür doğaçlama, rock ve alternatif müziklerinin icra edildiği, Türkiye’ nin önemli 2 mekanı dogzstar ve peyote de performanslarını sergilemiştir. Grubun ürettiği besteler Ceylan Ertem’in solo albümü için kaydedilmiştir.

2010 yılında Ceylan Ertem’in ilk solo albümü “Soluk” kaydedildi ve yayınlandı. Ceylan Ertem’in solo albümünde 40’ı aşkın müziyen çaldı. Her Ceylan Ertem bestesi bu müzisyenlerin kulaklarından ve ruhlarından geçerek yepyeni biçimlere girdiler ve kocaman bir orkestra oluştu. İlk klip Gökçen Dilek Acay tarafından “İnsandık” a çekildi. İkinci video yetenekli yönetmen Dağhan İş tarafından “Gidip Dinlenmeliyim”e çekildi. Ardından İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali İF’e de seçilen, yine Dağhan İş tarafından çekilen senaryosu Ceylan Ertem’e ait “Çok Yakın” adlı klip yayınlandı. Ocak ayında yine Dağhan İş tarafından, ünlü ve değerli şair Nazım Hikmet’e, maalesef bir cinayete kurban gitmiş muhteşem gazeteci yazar Hrant Dink’e ve yine nefret cinayetine kurban gitmiş değerli gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’ya adadığı şarkısı “Nazıma”ya video çekildi ve Hrant Dink’in ölüm yıldönmünde yayınlandı.Bu arada son 3 yıldır üzerinde çalıştığı Cadı Avı adlı müzik/araştırma programının ilk demo kayıtlarını vimeo/CADIAVI adlı adreste yayınlamaya başladı.

Ceylan Ertem uzun süre “Sezen Aksu Tribute” konserleri verdi. 2012 yılında ise “Ütopyalar güzeldir” adlı ikinci solo albümü yayınlandı.

Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla alternatif müzik kitlesinin özel bir yere koyduğu Ceylan Ertem; Mehmet Erdem’in 2013 yılında yayınlanan “Hiç Konuşmadan” albümünde “Ben Ölmeden Önce” şarkısında Mehmet Erdem’le düet yaparak, pop müzik dinleyicisinin de dikkatini çekti. 2014 yılında Mabel Matiz’le birlikte seslendirdiği “Kör Heves” şarkısı da kısa sürede müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Türkiye’nin önde gelen, yetenekli müzisyenlerinden oluşan ekibi ile konserlerine devam eden Ceylan Ertem, 2014 senesinde Sony Music etiketiyle “Amansız Gücenik” albümü yayınlandı. Albümün ilk video klibi “Bile İsteye” şarkısına çekilirken, klipte ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk da rol aldı. Albümün ikinci video klibi ise “El Adamı” şarkısına çekildi.

Ceylan Ertem 2015 yılında, her sene Bremen’de gerçekleştirilen jazzahead! festivaline davet edilen tek Türk sanatçı olarak sahne aldı. 2015 senesi Kasım ayında Sony Music etiketiyle “YUH!” albümü yayınlandı. Ahmet Kaya’dan Bergen’e, Tülay German, Sezen Aksu, Bulutsuzluk Özlemi, Yavuz Çetin, Aşık Mahsuni, Kul Nesimi, Mehmet Güreli’ye dek sevdiği ve saydığı bir çok değerli sanatçının unutulmayan eserlerini yeniden yorumladı. Tamamı canlı kaydedilen albümde Ceyl’an Ertem’e; Cenk Erdoğan, Can Güngör, Ercüment Orkut, Engin Recepoğulları, Ediz Hafızoğlu, Murat Çopur, Cihan Mürtezaoğlu ve Tamer Karaoğlu gibi müzisyenler eşlik ederken, albümün mix’lerini Berk Kula hazırladı. Albümün çıkış şarkısı “Bir Erkek Yüzünden” kliplendirildi. 2017 yılı Şubat ayında Sony Music Turkey etiketiyle “Yine De Amin” albümü yayınlandı!

Ceylan Ertem Türkiye’nin önde gelen , yetenekli müzisyenlerinden oluşan ekibi ile konserlerine devam ediyor. Ceylan Ertem’in konser haberlerini facebook.com/CeylanErtemOfficial ve twitter.com/ceylan_ertem adreslerinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar