İSTANBUL’DA, Ankara’da ülkenin her yerinde iç siyasi kavgalarla karşılıklı nefretlerle biz birbirimizi yerken, dün gece Güneydoğu’dan bana gelen haberler bir kez daha bu ülkenin askeri, polisi devlet görevlisi ile fedakar vatansever kahraman evlatlarını unutmamamız gerektiğini hatırlattı.

Gelen mesaj şöyleydi:

''Haberlere pek yansımıyor, bilmiyorum farkında mısınız ama terör örgütü PKK iki gün önce Güven Dağı başta olmak üzere Irak ile sınır bölgesine yoğun havanlı ve 100'den fazla teröristle saldırdı. Koridor açmaya çalışıyorlar. Dağlıca ve Şemdinli tarafında da saldırı ve baskınlar yaşanabilir. Biz burada tüm tedbirleri aldık. Bu girişimlerinin yanıtını en ağır şekilde aldılar. Amaçları tıpkı eskiden olduğu gibi bahar gelip havalar ısındığından dolayı içeri sızmak. O yüzden tüm güçleri ile saldırıyorlar. Sadece dünkü çatışma 7 saat sürdü. Terör örgütü ağır kayıplar verdi. Kuzey Irak'taki Hakurk, Zap ve Gare bölgelerinden de saldırılar bekleniyor. Ama biz askeri ile polisi ile tüm tedbirleri aldık. Geçen yıldan bu yana sınır bölgesinde benzeri görülmemiş bir temizlik yapıldı. Örgütün her yıl havalar ısındığında ülkemize sızıp kanlı terör eylemleri yaptığı her yol kapatıldı. Kışın eksi 25 derecede bile bu ülkenin kahraman evlatları sarp tepelerde nöbet bekledi. Şimdi de oradalar. 2 bin metre rakımlı sarp tepelerde çatışmalar oluyor. Hiçbir teröriste göz açtırılmayacak. Bilmiyorum ülkedeki bu gerginlikte bunlar fark ediliyor mu ama bu ülkede vatanını seven herkes bundan emin olsun. Biz vatanımız için sonuna dek buradayız.''

Doğru; güvenlik güçleri geçen yazdan bu yana terör örgütü PKK’ya sınır bölgesinde son 30 yılın en kapsamlı harekatını başlatmıştı.

Aynı anda Suriye’de kapsamlı bir harekatı yürüten TSK da, Doğu ve Güneydoğu’da devam eden bu dev iç güvenlik harekatında aksaklık olmaması için tüm tedbirleri almıştı. Terör örgütünün Kuzey Irak’tan Dağlıca-Çukurca ekseni üzerinden Türkiye’ye sızmalarını neredeyse sıfıra indirmişti.

Bölgeden yazan bir güvenlik mensubunun, bu cümlelerindeki vatanseverlik, hiçbir para ile ölçülemeyecek fedakarlığını ve azmini anlatmaya gerek yok.

Şimdi birileri kalkıp ‘Ne var canım görevleri’ demesin. Vicdansızlık olur.

Bizden kendileri için bir şey istemiyorlar. Bize tek düşen bu kahraman evlatların fedakarlıklarına karşı birbirimizden nefret de etsek, siyasi gerginliklerle hoşgörü neredeyse sıfıra inse de en azından vatan için milli konularda ortak payda da birleşebilmek. Vatandan daha değerlisi var mı…

Güzel günler Türkiye’mizin olsun.

Yorumlar