Bengü, İzmir’de 1979 yılında dünyaya geldi. Müzikle ilk olarak İzmir Devlet Senfoni Orkestrası vasıtasıyla tanıştı. Orta ve lise eğitimini İzmir Özel Amerikan Lisesi’nde yaptı. Oliver Twist müzikalinde başrol oynadı ve müzikal sırasında tanıştığı İzmir Devlet Konservatuarının Genel Müdürü Müfit Bayrasa Bengü’ye 1 yıl boyunca şan dersleri verdi.

Müfit Bayrasa’nın bir bestesiyle 1996 yılında katıldığı Müyap ve Show TV tarafından organize edilen Pop Show Şarkı Yarışması’nda 2. oldu. Bu yarışma, jüride bulunan Kenan Doğulu ile tanışmasına vesile oldu. Kenan Doğulu’nun teklifi üzerine hem albüm çalışmalarını sürdürmek, hem de Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’ndeki eğitimini sürdürmek için İstanbul’a yerleşti.

Bengü’nün albüm çalışmaları üç buçuk yıl devam etti. Bu çalışmalar sürerken, üç yıl boyunca Kenan Doğulu’ya vokalistlik yaptı. Akademi İstanbul, Şan bölümünde müzik eğitimi aldı. Bengü’yü ilk olarak Kenan Doğulu’nun vokalisti olarak tanıdık. İlk solo albümü Hoşgeldin ile çok beğenildi. Beş yıl sonra, 2005 yılında Bağlasan Durmam isimli ikinci albümünü çıkardı.

Müzik şirketiyle çeşitli sorunlar yaşan Bengü, Erol Köse ile anlaşarak bir yıl aradan sonra 2007 yılında Taktik albümünü piyasaya sürdü. Albümde bulunan “Korkma Kalbim” şarkısıyla MÜ-YAP Müzik Ödüllerinden “Dijital Ödül” aldı ve “Taktik” albümü 2007 yazının en çok satan 3. albümü oldu. Albümde yer alan “Korkma Kalbim” ve “Unut Beni” şarkılarına birer video klip çeken Bengü, Resmi Türkiye listesinde 1 numaraya ulaştı.

2009 yılında ise Bengü müzik şirketini değiştirerek Avrupa Müzik’e transfer oldu. 2009 yılında “İki Melek” albümünü çıkardı. Albüm 135.000 kopya sattı ve İstanbul FM’den “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü, Siyaset Dergisi’nden “Yılın Şarkısı” ödülünü aldı. Resmi Türkiye listesinde albümün ilk teklisi “İki Melek” ile 3 hafta ve albümün ikinci teklisi “Kocaman Öpüyorum” ile 4 hafta olmak üzere 2009’un en uzun süre zirve’de kalan sanatçıları’ndan oldu. Yıl sonuna kadar büyük başarılar elde eden Bengü’nün 2009 Kral Müzik Ödülleri’nde aday gösterilmemesi kamuoyunca büyük eleştirelere neden oldu.

2011 yazında “Dört Dörtlük” albümüyle hayranlarının karşısına çıkan Bengü hareketli çıkış şarkısı “Aşkım”la dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şarkı Google Zeitgeis raporlarına göre 2011’nin en çok aranan şarkısı oldu. Albümün 2. teklisi “Saat 03:00” 2011 eylül aylarında kliplendi. Şarkı, radyolarda en çok çalan şarkılar listesinde üst sıralarda yer almıştır. Yıl sonuna kadar 25.000 kopya satan albüm ile Bengü 2011’in “en çok takip edilen sanatçısı” olmuştur.

Bengü, 2012 yılının son aylarına doğru 8. çalışması aynı zamanda 2. single’ı olan “Anlatacaklarım Var”ı piyasaya sürmüştür. Avrupa Müzik’ten ayrılıp kendi markasını temsil edecek olan BNG Müziği kuran Bengü aynı zamanda DMC ile anlaşmıştır. Single’da sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan “Haberin Olsun” ve “Yaralı” şarkılarına yer verilmiştir. Versiyonlarla birlikte toplam 7 şarkının bulunduğu albümün aranjörlüğünü Mustafa Ceceli üstlenmiş. İlk klip “Haberin Olsun”a Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilmiştir. Albümün ikinci klibi ise yine sözü ve müziği Zeki Güner’e ait “Yaralı” şarkısına çekilmiştir. Yaz aylarının hareketli şarkıları arasından sıyrılıp zirveye yerleşen “Yaralı” 7 hafta Resmi Türkiye listesinde 1 numara olarak yılın en çok çalan şarkıları arasında ilk 3’e yerleşmiştir. Şarkının klibi ise 15 milyon tıklanma grafiği gösterdi. Bengü, single’ın başarısından dolayı 19. Siyaset Dergisi Ödülleri’nden En İyi Single ödülünü almıştır.

Bengü, 2013 Eylül’ünün sonlarına doğru Erdem Kınay’ın Proje 2 albümünde sözleri ve müziği Deniz Erten’e ait olan “Kolay Gelsin” şarkısını seslendirmiştir.

Bengü, 2013 yılının kasım ayında da üçüncü single çalışması aynı zamanda 9. stüdyo çalışması olan “Saygımdan”ı piyasaya sürmüştür. Söz ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi Mustafa Ceceli’ye ait olan “Saygımdan” şarkısının klip yönetmenliğini Burak Ertaş üstlenmiştir. 2013 yılında 2 şarkıyla birden liste başı olan Bengü, 2014 mart ayında oylamaları başlayan 2. Türkiye Müzik Ödüllerinde 5 kategoride aday adayı olarak yarışmıştır. 2. Türkiye Müzik Ödülleri’nden “Yaralı” şarkısıyla “Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı” ödülünü almıştır.

Yorumlar