29 Temmuz 1978 yılında Adana’da doğdu. Adana Borsa Lisesi’den mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü kazandı. İş hayatına, üniversite yıllarında özel bir şirketin Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak başlangıç yapan Önal, ikinci sınıftan sonra hayallerini gerçekleştirmek arzusuyla eğitimine son verdi ve 1999 yılında dönemin en prestijli yarışmalarından biri olan Miss Turkey yarışmasına katılarak Türkiye birinci güzeli seçildi. Böylece uzun süren bir mankenlik hayatı başladı…

Uzun süre mankenlik yaptıktan sonra Can Gürzap’tan diksiyon dersleri alarak özel bir kanalda sunuculuk yaptı. 2002 yılında “Mumya Firarda” filminde oyuncu olarak kamera karşısına geçen Ayşe Hatun Önal, kısa bir süre sonra kariyerinde en büyük hayali olan müziği seçti ve 2003 yılında yayımladığı “Sonunda” adlı albümü ile müzik dünyasına merhaba dedi. Murad Küçük yönetmenliğinde ilk klibini “Çeksene Elini” şarkısına çekti. Şarkı sözleri, elektronik altyapısı ve standartların üstündeki klibiyle bir hayli dikkat çeken çalışma müzik dünyasına bomba gibi düştü.

Bu çalışmanın hemen ardından rap dünyasının sevilen isimlerinden Ege Çubukçu, 2005 yılında yayımladığı “Bir Gün” albümünde yer alan “Hey DJ” şarkısında Ayşe Hatun Önal ile birlikte mikrofon başına geçti.

2008 senesi Aralık ayında Sony Music etiketiyle ikinci albümü “Sustuysam” yayınladı. Albümün ilk klibi “Kalbe Ben” oldu ve sanatçı bu video klip için yine Murad Küçük’le çalıştı. Şarkı ve klip kısa bir zaman içinde yoğun bir ilgi gördü ve en çok çalınan şarkılar arasına girmeyi başardı.

Elektronik müzikseverlerin işlerini yakından takip ettiği Birol Giray (Bee-Gee) ile ortak bir çalışmaya imza atan Ayşe Hatun Önal, 2008 yılında BeeGee’nin “Sen ve Ben” şarkısıyla yeniden dinleyicilerin karşısına çıktı.

2014 senesi Nisan ayında “Çak Bir Selam” single çalışması ile dinleyicilerle buluştu. Altı ay süresince müzik listelerinin üst sıralarında yer alan ve 2014 yazının en çok çalan şarkıları arasına giren “Çak Bir Selam” 2014 Dünya Basketbol Kupası’nın resmi sponsorlarından Turkcell’in Türkiye Milli Takımı reklamları için “Çak Bir Smaç” adıyla yeniden uyarlandı.

2015 Ocak ayında “Güm Güm” adındaki yeni parçasını yayımlayan Ayşe Hatun Önal, şarkısının servis edilmesinden itibaren müzik listelerinin en başında yerini aldı. Şarkının klibi YouTube’da 70 milyon’un üzerinde izlenerek rekor kırdı. “Güm Güm” şarkısının hızlı çıkışının hemen ardından ise Ricky Martin ile seslenlendirdiği “Adios” şarkısı ile gündeme oturdu. Adios Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Fransa, Avusturya, Yunanistan ve Hollanda’da piyasaya sürüldü.

Haldun Dormen, Güven Kıraç, Erdal Tosun, Şükran Ovalı’nın rol aldığı 2016 yılı Mart Ayında vizyona giren “Şeytan Tüyü” filminin çıkış şarkısı “Şeytan Tüyü”nü seslendirdi. Filmle aynı adı taşıyan şarkı kliplendirildi.

2017 yılı Şubat ayında Sony Music etiketiyle “Selam Dengesiz” isimli albüm yayınlandı. Albümde yer alan “Olay” şarkısı kliplendirildi.

Yorumlar