Genç yaşına, müzik alanında dört albüm, ödüllü dizi müzikleri, edebiyat alanında üç kitap, üniversite birinciliği, radyo- TV- sinema yüksek lisansı, iletişim uzmanlığı, editörlük, radyo programcılığı, yüzlerce konser ve çevre projeleri sığdıran Aydilge’yi daha yakından tanımak ister misiniz?

Sekiz yaşında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korusu sınavlarını kazanan Aydilge 15 yaşına kadar, TRT’de radyo sanatçısı olarak görev aldı. Burslu okuduğu Başkent Üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı. “İletişim Uzmanı” unvanını aldı. 12 yaşından beri gitar çalarak kendi söz ve bestelerini yapan Aydilge, aynı zamanda yazmış olduğu iki roman ve bir öykü kitabı ile başarılı bir yazarlık kariyerine de sahip. Sivil toplum örgütleri ile ortak yürüttüğü çevre projelerinin yanı sıra, beş yıl boyunca Türkiye’nin tek rock radyosu 94.5 Rock Fm’de radyo programcılığı yaptı. Bir yandan da Türkiye’nin tek müzik teknolojileri dergisi Sound’un editörlüğünü sürdürdü. Üç albüm, Kiralık Aşk, Kiraz Mevsimi gibi ödüllü dizi müzikleri ve hit single’lar çıkardığı müzik kariyeri ise ardı ardına verdiği konserler devam ediyor.

Aydilge ve Ödülleri:

2016 yılında Kiralık Aşk dizisi için yaptığı jenerik parçasıyla tam 14 kez “Yılın En İyi Dizi Müziği” ödülünü aldı ve bir rekor kırdı.

2015 Yılında Aşka Gel Parçasıyla Evos Angels Yılın En İyi Şarkısı ödülünü aldı

2014 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Medya Ödülleri oyalamasında Yılın En Beğenilen Rock Sanatçısı seçildi.

2013’te “Sorma” cover’ına bir ödül de Ege Üniversitesi’nden geldi ve Aydilge En İyi Cover ödülünü Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra bir kez daha almış oldu.

2012’de, Amerikan müzik sitesi makeastar.com‘un düzenlediği yarışmada “Geri Dönmem” parçası ile birinci olan Aydilge, bu başarısı nedeniyle, İngiliz Amaze dergisine de kapak konusu oldu. Derginin 17. ve 18. sayfalarında da yarışma ve Aydilge ile ilgili Amaze editörlerinin yazdığı bir makale bulunuyor. Internetten de takip edilebilen dergiye http://issuu.com/5ways/docs/amazemagazine adresinden ulaşabilirsiniz.

Aydilge, 2012 Nisan ayında Ege Üniversitesi’nden “Takıntı” parçası ile “Yılın En Çok İstek Alan Parçası” ödülünü aldı. Mayıs ayında ise Radyo Boğaziçi’nden Yılın En İyi Cover’ı (Sorma parçası) ödülünü aldı.

Aydilge, tüm söz ve besteleri kendisine ait olan ve 2006 Haziran ayında EMI müzik etiketiyle piyasaya sunulan ilk albümü “Küçük Şarkı Evreni” ile, Yüxexes Dergisi tarafından “Yılın En İyi Çıkış Yapan Kadın Şarkıcısı” seçildi.

Albümler ve Single’lar:

2017 Şubat ayında “Evden Canlı Canlı” adlı akustik canlı albümünü Dokuz Sekiz etiketiyle yayınladı. Türkiye’de ilk defa canlı ev sound’una imza atan isim oldu.

2016 Ekim ayında Aydilge, “Aşk Olmak” single’ını çıkardı. Single’ın klibi, Türkiye’nin en ünlü yönetmenlerinden Murad Küçük tarafından çekildi.

2015 yılında Kiralık Aşk/Sen misin İlacım, Yangın Var ve Gel Sarıl Bana single ve kliplerini çıkaran Aydilge’nin bu şarkıları pek çok dizide kullanıldı.

2014’de Rating rekoru kıran “Kiraz Mevsimi” adlı dizinin jenerik şarkısı “Kiraz Mevsimi Slow Versiyon”un klibi yayınlandı ve büyük ilgi gördü.

1 Ağustos 2014’de Aydilge yepyeni single’ı “AŞKA GEL”i çıkardı. Evos Angels Ödülleri’nde Aşka Gel şarkısı ile Yılın En İyi Şarkısı ödülünü kazandı

15 Mart 2013’de Aydilge yeni albümü “Yalnızlıkla Yaptım”ı yine Dokuzsekiz Müzik etiketiyle piyasaya sundu. Bu albümde yer alan Yine Ben Aşık Oldum, pek çok radyo istasyonunda ve TV’de ilk onda yer alıp zirveyi zorlarken, sanatçının hemen ardından yayınlanan Aşk Paylaşılmaz adlı parçası ise Powertürk FM’de bir numaraya yükselip zirveye yerleşti.

Aydilge 2012 Şubat ayında Sezen Aksu’nun kült bestesi “Sorma”yı yeniden yorumlayarak DSM etiketiyle single olarak yayınladı. Sorma, iki kez üst üste yılın en iyi cover’ı seçildi.

Sanatçı 2012 yazı için “Kaçsam Ege”ye adlı single ve klibi piyasaya sundu.

Aydilge’nin bir diğer single’ı “Akıllı Bir Deli”, DSM etiketiyle Eylül 2011’de piyasaya sürüldü.

Aydilge’nin üçüncü albümü “Kilit”, 2011 Şubat ayında DSM etiketiyle raflarda yerini aldı.

Aydilge, 13 Temmuz 2010’da, yepyeni single’ı ve klibiyle takıntılı aşıklara seslendi. “Takıntı”, dijital satışlarda çok yüksek bir satış grafiği yakaladı.

Aydilge, ikinci albümü “Sobe”yi Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle 27 Kasım 2009’da yayınladı.

Aydilge’nin Küçük Şarkı Evreni’nde yer alan “Çal” adlı parçası, Petrol Records tarafından hazırlanan ve farklı sentezleri bir arada toplayan The Greatest Songs Ever: Turkey adlı compilation CD’de yer aldı. Albüm Hollanda, Danimarka, Arabistan, Hirvatistan, Litvanya, Isveç, Isviçre, Güney Afrika, Hong Kong, Italya, Portekiz, Ispanya, Yeni Zelanda, Türkiye, Hindistan, Slovenya, Avusturya, Rusya, Sirbistan, Yunanistan, Ingiltere, Japonya, Almanya, Avusturalya ve Fransa’nın da yer aldigi 25 ayrı ülkede yayınlandı.

Aydilge’nin ilk albümü 2006 yılında EMI müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Roll ve Milliyet Sanat Dergisi, Küçük Şarkı Evrenini 2006’nın en iyi albümleri arasında gösterdi.

Radyo Programcılığı:

Aydilge, Eylül 2010-2015 tarihleri arasında Türkiye’nin tek Rock radyosu 94.5 Rock FM’de Artı Beş Eksi Beş adlı programı hazırlayıp sundu.

Dizi , Reklam ve Film Müziği:

2016 yılında Türkiye’nin en sevilen dizilerinden “Kiralık Aşk”ın jenerik müziğinin söz ve bestesine imza atan Aydilge, bu şarkıyla beraber 14 kere Yılın En İyi Dizi Müziği ödülünü alarak bir rekor kırdı…

2016 yılında dünyanın bir numaralı bisküvi markası Oreo’nun Türkiye’de yayımlanan reklam müziklerini yaptı ve seslendirdi.

2014 Temmuz ayında Fox TV’de yayın hayatına başlayan Kiraz Mevsimi dizisinin müziklerini seslendirdi.

29 Ekim 2010’da vizyona giren, dünyanın en çok takip edilen çizgi filmlerinden İtalyan Winx Club’ın 3 boyutlu yeni filmi Winx Club 3D “SİHİRLİ MACERA”nın şarkılarından oluşan albümdeki parçaların Türkçe sözleri Aydilge tarafından yazıldı. 11 parçadan oluşan albümde college rock formatındaki 3 parçayı da Aydilge seslendirdi.

Aydilge, TRT yayınlanan “Her Halimle Sev Beni” adlı dizinin müziklerini yaptı.(2009)

Yazarlık ve Edebiyat:

Müzisyenliğinin yanı sıra yazar olarak da iddialı tavrını sürdüren Aydilge’nin; “Kalemimin Ucundaki Düşler (1998)” Toplumsal Dönüşüm Yayınları, “Bulimia Sokağı (2002)” Remzi Kitabevi, “Aşk Notası (2011)” Artemis Yayınları tarafından yayımlanan üç kitabı bulunuyor.

Aydilge’nin, topluma ve kendine karşı öfkesini yediklerini kusarak çıkartan bir genç kızın hikayesini anlattığı Bulimia Sokağı adlı romanı, 2010 yılında İnönü Üniversitesi’nde Prof Dr. Mustafa Kılıç’ın açtığı derste, kaynak kitap olarak okutulmaya başlandı.

Aydilge, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek müzik ve kayıt teknolojileri dergisi Sound’un kurucuları ve editörleri arasında yer aldı.

Çevre Projeleri:

Dünyanın Kalbi Durmasın: Çevre ve doğaya duyarlı bir sanatçı olan Aydilge, 2008 yılında Greenpeace ile yaptığı proje ile dikkat çekti. Greenpeace müziğin en etkin araçlardan biri olduğunu düşünerek Aydilge’yle beraber bir single projesine imza attı. Aydilge’nin Dünyanın Kalbi Durmasın isimli parçasına ortak bir klip çekildi. Yurt dışındaki uluslararası Greenpeace genel merkezlerinden onay alan şarkının klibi için, bir çok stok görüntü ve arşiv ilk kez Türkiye’ye geldi.