Türkiye’nin Afrin’deki harekatı milli menfaatler açısından büyük önem taşıyor.

Terörist unsurların temizlenmesi ve Afrin’in gerçek sahiplerine verilmesi ile Türkiye’nin güneyinde tehlikeli oluşumların önüne geçilmesiyle birlikte, ülkemizin bu bölgede etkin ve güçlü bir aktör olarak söz sahibi olmasının da önemli bir işareti oldu.

Bundan sonraki sürecin de Tel Rıfat ile Sincar ekseninde devam edeceği zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi görünen stratejik bir yol.

Ama işte bütün bunlar olurken, Türkiye’nin önünü kesilmesi anlamında akla hayale gelmeyecek doğrudan ya da dolaylı oyunlar oynanmaya devam ediyor!

Ankara’da geçen gün duyduğum bir olay da bunu teyid eder nitelikte… Duyduğuma göre harekatın devam ettiği günlerde Hatay civarında radarda Türk hava sahası içinde şüpheli izler tespit edilmiş, bunun üzerine alarm filoları devreye girmiş ve derhal müdahale için savaş uçakları bölgeye gönderilmiş…

Ancak bölgeye giden uçaklar bu iz burada olmasına rağmen herhangi bir şeyle karşılaşmamış!

Uzmanlara göre böyle bir teknik hatanın olma ihtimali çok düşük. Ama radarlarda artık kimdir bilinmez, teknolojik-elektronik karıştırma yöntemleri ile birilerinin yine Türkiye’yi bir şekilde başka birileriyle karşı karşıya getirmek için oyunlar çevirmesi muhtemel…

İnsan ister istemez hava sahası ihlali nedeni ile Rus uçağının düşürülmesini hatırlıyor. Ve yine buna benzer karanlıkta kalmış meseleleri hatırlıyor.

O açıdan bu bölgede Türk devleti ve Türk milletinden başka güvenecek hiç kimse olmadığı gerçeğini bir kere daha hatırlamamız lazım.

Ve her zaman tabii ki çok dikkatli olmak gerekli. En güzel günler ülkemizin olsun.

Yorumlar