Türkiye ile ABD arasıda yaşanan siyasi gerilim son günlerde ekonomik alana sıçradı.

ABD’den peş peşe gelen tehditvari açıklamalar sonucunda dolar kurunda dalgalanmalar yaşandı.

ABD Başkanı Donald Trump, son olarak Twitter’da yaptığı açıklamada “Türkiye’den çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdim”ifadelerini kullandı.

Trump attığı Twitter mesajında, “Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye’den gelen çelik ve aluminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim! Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil!” dedi.

Trump’ın Twitter mesajının ardından Türk lirası, dolar, euro ve sterlin karşısında değer kaybetti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Amerikan medyasında ve ekonomi çevrelerinde de Türkiye’yi hedef alan organize saldırılar dikkat çekti.

Ancak maalesef Türkiye’nin uluslarası alanda karşılaştığı bu tip durumlar sadece Amerika ve Batı dünyası ile de sınırlı kalmıyor; Kudüs ve Gazze için Arap dünyasının çok önünde ve çok samimi girişimlerde bulunan Türkiye’ye karşı ne yazık ki Arap dünyası içinden bazı ülkeler de ülkemize karşı yapılan sistematik sıkıştırma ve saldırılara destek veriyor.

Bu çerçevede, Dışişleri’nden üst düzey bir yetkilinin anlattıkları gerçekten tüyler ürpertici.

Anlatılanlara göre; son zamanlarda özellikle Washington ve Londra’da kanaat önderleri, basın ve akademik dünya üzerinde etkili olan düşünce kuruluşlarına “Türkiye aleyhinde toplantılar düzenlenmesi ve karalama kampanyalarının artırılması” yönünde telkinlerde bulunuluyor. Ve bu girişimlerin son zamanlarda giderek artması da dikkat çekiyor.

İKİ ARAP ÜLKESİ TÜRKİYE’YE KARŞI LOBİ YAPIYOR!

Daha önce Türkiye’nin bölgede artan önemi nedeniyle, lehine ya da en azından tarafsız oturumlar düzenleyen bu kuruluşlara son zamanlarda bazı Arap ülkelerinden “Türkiye aleyhine toplantılar düzenlenmesi” amacıyla yüksek miktarlarda paralar ödenmeye başlandığı bilgisi edinildi.

Şimdi sıkı durun; bu paraları ödeyenlerin başında ise iki Arap ülkesinin olduğu öğrenildi!

Yurt dışında çok önemli bir konumda bulunan büyükelçimiz, Ankara’ya geçtiği raporda şu bilgileri verdi;

“Bulunduğumuz başkentteki düşünce kuruluşlarının bazılarının yaptığı toplantılar ve oturumları yakından takip ettik, aleyhimize konularla dolu bu toplantıların durdurulmasına, yoksa en azından cevap hakkı verilmesi ya da bir başka seminer ile söz konusu iddiaların yanıtlanması talebinde bulunduk. Ancak bu kuruluşlardan, ‘Siz de 5 milyon dolar verin, sizin için de oturum düzenleyelim, çünkü bize bazı Arap ülkelerinden bu tür toplantılar organize etmemiz için talep geliyor, biz de bunları düzenliyoruz’ yanıtı verildi.”

WASHINGTON’DA TÜRKİYE KARŞITI TOPLANTILAR

Alınan bilgiye göre, son olarak benzer toplantılar Washington’da da düzenlenmeye başlandı. Diplomatik merkezler bunları da şüphesiz yakından takip ediyor. Ama asıl acı olan ise Müslüman dünyasında, Suriyeli mültecilerden, Kudüs’ün yaşadığı sorunlara, Gazze’de yaşananlardan, Orta Doğu’daki krizlerin çözümüne dek her konuda çabalayan Türkiye’ye karşı böylesine bir kampanyanın bazı Arap ülkeleri tarafından yürütülmesi ve finanse edilmesi.

Bu konuda son olarak, Türkiye’nin birkaç Arap ülkesinin başkentine uyarılarda bulunduğu belirtiliyor.

Bakalım zaman ne gösterecek, tabii ki şüphesiz Türkiye’deki ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar ve dövizdeki aşırı dalgalanmanın sebebini sadece uluslararası bir saldırıya bağlamayacağız ama Amerika ile yaşanan krizde Amerikan yönetiminin yaptıklarına ek olarak bu örnekler de herhalde bir saldırının parçası olarak görmezden gelmek biraz vicdansızlık olur.

İşimiz zor, üstesinden gelebiliriz ama tek bir şartla; ülkede birbirimize karşı nefretin hoşgörüsüzlüğün baltalarını en azından şimdilik toprağa gömüp bu zor günlerden çıkışta birlik olarak…